Ile kosztuje wpłata na konto firmowe?

Wpłata kilkunastu tysięcy złotych gotówki na firmowe konto może kosztować przedsiębiorcę nawet kilkadziesiąt złotych. Tylko nieliczne banki nie pobiorą za taką operację prowizji.

Wybierając konto firmowe, zwracamy uwagę głównie na koszty związane z prowadzeniem rachunku czy koszty przelewów.

Wielu opłat związanych z posiadaniem rachunku firmowego można uniknąć, przeprowadzając większość operacji za pośrednictwem bankowości internetowej. Część przedsiębiorców jest jednak skazana na wizyty w oddziale – prowadząc sklep czy punkt usługowy, w którym klienci płacą gotówką, dzienny utarg muszą dostarczyć do banku osobiście.

Problem polega na tym, że o ile banki w wielu przypadkach odchodzą już od opłat za prowadzenie konta firmowego i minimalizują koszty wykonywanych z nich przelewów, o tyle ciągle większość instytucji finansowych stosuje prowizje za wpłatę gotówki w oddziale.

W wielu przypadkach są one na tyle wysokie, że mogą „zjeść” sporą część marży przedsiębiorcy, a więc sprawiają, że jego zysk jest mniejszy.

Tax Care sprawdzał niedawno, które banki oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą konto firmowe za „zero złotych”. Z ankiety przeprowadzonej wśród banków wynikało, że na bezpłatne prowadzenie takiego rachunku mogą liczyć klienci trzech banków: Deutsche Bank PBC, Idea Bank oraz Meritum Bank. W założeniach do ankiety przyjęliśmy jednak, że konto obsługiwane jest tylko za pośrednictwem bankowości internetowej. Co się stanie, gdy przedsiębiorca pofatyguje się z gotówką do oddziału i zechce wpłacić ją na firmowe konto?

Deutsche Bank PBC i Idea Bank w dalszym ciągu mogą się pochwalić zerowymi opłatami – w ich przypadku wpłata gotówki na konto nic nie kosztuje. Za to Meritum Bank każe płacić klientom firmowym prowizję w wysokości 0,2% (ale min. 10 zł) wpłacanej kwoty. Tym samym każda wpłata do 5 tys. zł włącznie będzie ich kosztować 10 zł, a wyższe – odpowiednio więcej.

Opłat za wpłatę gotówki w oddziale nie pobierają również Bank Pocztowy, Inteligo oraz Volkswagen Bank Polska, z tym że w tym ostatnim, który jest bankiem internetowym, można to zrobić jedynie w oddziale w Warszawie.

Alior Bank pozwala na 5 bezpłatnych wpłat w miesiącu, natomiast Bank BGŻ nie pobierze prowizji za wpłatę gotówki tylko w przypadku wybranych pakietów dla przedsiębiorców.

Możliwość bezpłatnych wpłat oferują także Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank i Nordea Bank, pod warunkiem jednak, że gotówka trafi do banku nie za pośrednictwem kasjera, ale wpłatomatu.

W pozostałych przypadkach w tych czterech bankach trzeba się liczyć z prowizją od 0,35%, min. 6 zł (Nordea Bank ) poprzez 0,4%, ale nie mniej niż 6 zł (Citi Handlowy) do nawet 0,5%, min. 9 zł (mBank) i 0,5%, min. 10 zł (ING Bank Śląski).

WAŻNE! Prowizja w wysokości 0,5% to obecnie najwyższa stawka procentowa stosowana przez banki za wpłatę gotówki.

Oprócz wspomnianych wcześniej banków tak wysoką prowizję stosują również Alior Bank (co ciekawe, tylko gdy przedsiębiorca skorzysta z wpłatomatu, co w innych bankach zazwyczaj jest bezpłatną operacją), a także Bank Millennium (w przypadku wpłaty otwartej), Bank BPH i Bank Zachodni WBK (w części pakietów biznesowych), PKO BP oraz Pekao SA.

Ten ostatni stosuje również najwyższą stawkę kwotową – wpłata gotówki na konto kosztuje 0,5%, ale nie mniej niż 15 złotych. Oznacza to, że każda wpłata do 3 tys. zł włącznie kosztuje przedsiębiorcę właśnie 15 zł, a w przypadku wpłaty na przykład w wysokości 15 tys. zł, prowizja banku wyniesie aż 75 złotych.

Nazwa banku Ile kosztują wpłaty gotówkowe dla przedsiębiorców w oddziałach banku, w którym mają założone konto?
Alior Bank 0 zł pierwsze 5 wpłat na rachunek podstawowy w miesiącu, kolejne wpłaty 0,25% min. 5 zł Rachunek Efektywny;
0 zł/0,40% min. 6 zł 1 pozostałe rachunki;
0,50 % min 6 zł wpłatomat
Bank BGŻ 0 zł w pakiecie Biznes Lider, Biznes Lider Plus;
0,3% min. 6 zł w pakiecie Biznes Lider Aktywny;
0,2% min. 5 zł w pakiecie Biznes Lider Prestiż
Bank BPH 0,5% min. 5 zł na rachunek Biznes Symetria Direct
0,35% min. 5 zł wpłaty na pozostałe rachunki
Bank Millennium 0,50 % min. 5 zł wpłata otwarta;
0,30% min. 5 zł lub 0,35% min. 5 zł wpłata zamknięta w kasie
0,25% min. 5 zł wpłata zamknięta do wrzutni nocnej
Bank Pocztowy 0 zł
Bank Gospodarstwa Krajowego 0,30% min. 5 zł
BNP Paribas Bank 0,20% 5 zł (możliwość negocjacji)
Bank Polskiej Spółdzielczości 0,3% min. 5 zł
Bank Zachodni WBK 0,5% min. 6 zł Biznes Pakiet Mini
0,5% min. 5 zł Biznes Pakiet Opti
0,4% min. 4 zł Biznes Pakiet Maxi
0,2% min. 2 zł wpłatomat
BOŚ Bank 0,10% min. 3 zł
Citi Handlowy 0,4% min. 6 zł Pakiet CitiKonto oferta dla biznesu
0 zł wpłatomat (wpłaty do 30 tys. zł dla jednej karty debetowej)
Deutsche Bank PBC 0 zł
FM Bank 0,1% min. 3 zł
Idea Bank 0 zł
ING Bank Śląski 0,5% i 10 zł konto z Lwem Direct
0,35% i 4 zł konto z Lwem Zysk
0 zł wpłatomat (wpłaty do 50 tys. zł)
Inteligo 0 zł
Kredyt Bank od 0,15% min. 5 zł do 0,4% min. 5 zł
mBank 0,5% min. 9 zł
0 zł wpłatomat
Meritum Bank 0,20% min. 10 zł
MultiBank od 0,15% do 0,50 %
0 zł wpłatomat
Nordea Bank 0,35% min. 6 zł wpłata otwarta
0,30% min. 6 zł wpłata zamknięta
0 zł wpłatomat
Pekao SA 0,5% min. 15 zł
PKO Bank Polski 0,5% min. 6 zł
Polbank 0,25%, min. 6 zł
Raiffeisen Bank Polska S.A. 0,3-0,4%
Volkswagen Bank Polska 0 zł w siedzibie banku w Warszawie
Źródło: Tax Care, 06. 2012
1 Opłata pobierana w przypadku, gdy łączna kwota wpłat gotówkowych w danym miesiącu przekroczy 100.000 zł dla transakcji

Agata Szymborska-Sutton, współpraca: Magdalena Piórkowska – Tax Care

Fot. Getty Images