Czas na inwestycje w mieszkania

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wciąż spadają. Analitycy rynkowi twierdzą, że to dobry czas na inwestycje.

– Coraz więcej osób interesuje się obecnie dostępną ofertą. Zbyt długie zwlekanie z podjęciem decyzji o zakupie może sprawić, że atrakcyjne oferty zostaną wyprzedane – mówi ekonomista, Marek Zuber.

Z raportu przygotowanego przez Home Broker wynika, że w większości dużych miast ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym są niższe niż na rynku wtórnym. – Ceny mogą jeszcze minimalnie spaść, ale nie będzie to już znaczący spadek – twierdzi Zuber.

Miasto Rynek pierwotny Rynek wtórny Dostępność r. pierwotnego w m kw. Dostępność r. wtórnego w m kw.
Wrocław 5 668 zł 5 839 zł 51,8 50,3
Warszawa 7 167 zł 7 865 zł 57,3 52,3
Kraków 6 156 zł 6 285 zł 49,8 48,8
Gdańsk 5 086 zł 5 177 zł 53,5 52,5

Źródło: Home Broker


Ustawa deweloperska z kwietnia 2012 roku spowodowała, że deweloperzy wprowadzili nową politykę sprzedaży. Ich ceny nie tylko stały się konkurencyjne w stosunku do mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki, ale również bardziej elastyczne.

Deweloperzy są teraz bardziej otwarci na negocjacje warunków sprzedaży. Tym między innymi przyciągają potencjalnych nabywców. Jest to jedna z przyczyn warunkująca obecną sytuację na rynku nieruchomości.

– W pierwszym półroczu 2012 sprzedaliśmy o ok. 40 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2011 – mówi Beata Fertak-Szymańska, pełnomocnik zarządu ds. marketingu Włodarzewska SA.

– Wprowadziliśmy do sprzedaży nową inwestycję na Ursynowie, a dodatkowo nasze dwie podwarszawskie realizacje, w Sulejówku i w Brwinowie, są dostępne w bardzo korzystnych ofertach cenowych. Dlatego właśnie nasze wyniki na tle problemów na rynku są dobre. Jest to jednak trudny czas dla deweloperów. Banki mniej chętnie udzielają kredytów i dlatego część rozmów w działach handlowych kończy się na etapie wstępnym – zauważa Fertak -Szymańska.

Zmiana sytuacji na rynku nieruchomości spowodowana nową ustawą deweloperską, utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych, jak i wygaszanie rządowego programu wsparcia kredytowego dla rodzin wpłynęły na zmianę stosunku dewelopera do klienta. W chwili obecnej deweloperzy stali się jeszcze bardziej otwarci na negocjacje z potencjalnym nabywcą, a tym samym zmienił się ich stosunek do proponowanych cen sprzedaży lokali.

Jest to więc doskonała okazja dla nabywców. Dzięki sprzyjającym okolicznościom, kupcy mają szansę stać się właścicielami apartamentów o wysokim standardzie w dobrej cenie. I tak na przykład, ceny apartamentów przy polu golfowym Sobienie Królewskie, około 30 km od Warszawy, zaczynają się już od 299 tysięcy złotych.

Inwestowanie w nieruchomości zawsze było dobrym posunięciem, przynoszącym określone korzyści właścicielowi. Zakup nieruchomości w najbliższych miesiącach to inwestycja, która w przyszłości ma sporą szansę zwrócić się z nadwyżką.

Fot. Marcin Pietraszek