Ile kosztuje wykończenie pod klucz?

Kupione od dewelopera mieszkanie można wykończyć samodzielnie, zlecić to wyspecjalizowanej firmie lub powierzyć kwestię wykończenia deweloperowi. Najniższe stawki za wykończenie zaczynają się od niecałych 400 zł za m kw.

W większości przypadków mieszkania są w Polsce sprzedawane w stanie niewykończonym, a więc deweloperskim. Zaledwie w przypadku kilku procent deweloperów przebadanych przez Home Broker, firmy sprzedają wyłącznie wykończone mieszkania. Znacznie częściej przynajmniej część sprzedawanych lokali jest sprzedawana jako wykończona lub wykończenie można zamówić u dewelopera. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne dla nabywcy, że jedna firma jest odpowiedzialna za wykonanie i wykończenie mieszkania.

Pomijając nawet kwestie organizacyjne, zamawiając wykończenie u dewelopera nabywca może sfinansować zakup mieszkania wraz z wykończeniem jednym kredytem hipotecznym, posiadając przy okazji cały przedmiot umowy objęty wspólną rękojmią.

Zgodnie z danymi zebranymi przez Home Broker, w przypadku 58 proc. inwestycji wykończenie może zaproponować deweloper za dodatkową opłatą. Jest to wynik o blisko połowę lepszy niż przed rokiem.

Deweloper wykończy tanio

WAŻNE! Wykończenie mieszkania w standardzie popularnym przez dewelopera wiąże się z kosztem na przeciętnym poziomie 518 zł w przeliczeniu na metr lokalu. Przeważnie w tej cenie oczekiwać można płytek, paneli, malowania ścian i białego montażu.

Na tym tle wyróżnia się firma Bouygues Immobilier, która nawet w najtańszym pakiecie wykończeniowym (od 499 zł za metr) oferuje położenie na podłodze nie paneli, ale drewnianego parkietu. Kupując mieszkanie u tego dewelopera do końca października można otrzymać wykończenie w cenie, o ile kawalerka będzie kosztowała przynajmniej 195 tys. zł, 2-pok. 295 tys. zł, a 3-pok. 375 tys. zł. Niestety, ograniczona jest pula mieszkań objętych promocją.

Przeważnie decydując się na zakup pakietu wykończeniowego u dewelopera można zaoszczędzić dużo czasu, ale wyboru wszystkich elementów wykończenia należy dokonać z ograniczonego katalogu dostępnego w biurze sprzedaży. Tego ograniczenia nie ma Dolcan. W tej firmie nabywca może wybierać ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku, ale do wydania ma określoną kwotę.

Na następnej stronie: porównaj ceny u różnych deweloperów!