Jak zapanować nad domowymi wydatkami?

Troska o domowy budżet jest nieobca Polakom, choć zapanowanie nad nim jest wyjątkowo trudne.

Dla wielu osób kontrolowanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem domu i wyżywieniem rodziny jest sporym wyzwaniem. Pieniądze rozchodzą się szybko, w portfelu zostaje niewiele, zaś im bliżej kolejnej wypłaty, tym większy lęk przed niespodziewanymi wydatkami. Czy można zapanować nad domowym budżetem? Co zrobić, by pieniędzy starczało na wszystkie najważniejsze wydatki?

Podstawowe zasady dla zarządzających domowymi finansami

Zarządzanie domowym budżetem może przypominać nieco zarządzenie małym przedsiębiorstwem. Zgodnie z podstawową zasadą, by nie wydawać więcej niż się zarabia, należy starannie przygotować listę przychodów i wydatków.

Po stronie przychodów należy uwzględnić te dochody, które nie zmieniają się i regularnie zasilają domowy budżet. Nie należy tu uwzględniać premii oraz innych sum, które pojawiają się na koncie okazjonalnie.

Po stronie wydatków koniecznie powinny znaleźć się wszystkie opłaty związane z mieszkaniem oraz wydatkami na szkołę, bilety czy paliwo. Zawczasu warto uwzględnić w takich planach wydatki okazjonalne, związane np. ze zbliżającymi się urodzinami znajomych lub ze świętami.

Gdy lista wydatków jest gotowa, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można je zmniejszyć. Korzystając rozsądnie z wody oraz energii można wpłynąć na obniżenie comiesięcznych rachunków.

Na oszczędności pozwala również staranne planowanie zakupów. Są przecież produkty, które można zastąpić tańszymi odpowiednikami, zaś zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odkładać na konto. Taka rezerwa finansowa doceniana jest w nagłych sytuacjach, daje też bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

Niespodziewane wydatki

Niespodziewane wydatki są prawdziwym utrapieniem w wielu polskich domach. Zepsuta pralka, awaria samochodu to najczęstsze problemy, które skutecznie potrafią zniweczyć skutki nawet najlepszego planowania domowych wydatków.

Są one dużym problemem szczególnie dla tych, którym nie udało się odłożyć pieniędzy na przysłowiową czarną godzinę. Pożyczanie od znajomych lub chwilówka na Kredito24.pl są w takich przypadkach najczęściej wybieranymi sposobami na rozwiązanie problemów.

Ważne, by nie pożyczać zbyt wiele i uwzględnić w finansowych planach zwrot zaciągniętej kwoty.

Artykuł przygotowany we współpracy z kredito24.

Fot. Getty Images