Lokal na wynajem w górach

Zakup apartamentu w górach i jego wynajem turystom staje się coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału.

Przystępując do poszukiwania apartamentu w górach, powinniśmy zastanowić się, w jaką formę nieruchomości chcemy zainwestować kapitał. Zdecydowana większość dostępnych w kurortach górskich apartamentów zlokalizowana jest w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym.

Taki apartament kupują z reguły osoby chcące zarabiać na jego wynajmie, a jednocześnie pragnące – w celach rekreacyjnych czy też prestiżowych – posiadać drugi dom.

Apartament w budynku mieszkalnym gwarantuje, że jeśli za pewien czas zechcemy wyprowadzić się z miasta, aby osiąść na stałe w swoim górskim apartamencie, będzie to możliwe. Lokalem mieszkalnym można dowolnie dysponować, wnętrze urządzić według własnych upodobań, a także udostępniać rodzinie czy znajomym.

Apart lub condo-hotel

Jeżeli natomiast planujemy kupić apartament przeznaczony głównie na wynajem, możemy zdecydować się na condo-hotel lub apart-hotel, niezwykle popularne za granicą i zdobywające coraz większą popularność w Polsce sposoby inwestowania w nieruchomości.

Systemy condo i apart polegają na kupnie prawa własności do apartamentu w hotelu, zarządzanym przez wyspecjalizowaną firmę. Następnie firma podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu, często oferując z góry określony poziom czynszu.

Podstawowa różnica między condo-hotelem a apart-hotelem polega na tym, że w systemie condo kupujemy zazwyczaj urządzony pokój w hotelu z segmentu premium, w obiekcie 4-5 gwiazdkowym. Z kolei apart-hotele oferują lokale typu studio lub nieco większe apartamenty z jedną czy dwoma sypialniami i kuchnią.

Condo-hotele i apart-hotele to rozwiązania dedykowane głównie inwestorom – inwestycje tego typu klasyfikowane są jako budynki usługowe, nie istnieje więc możliwość zameldowania się w takich lokalach na stałe.

Już na etapie planowania, budynki przemyślane są jako obiekty komercyjne, w związku z czym posiadają bogate zaplecze usługowo-rekreacyjne: baseny, SPA, sale konferencyjne, siłownie i restauracje.

Zainwestowanie kapitału w condo-hotel i apart-hotel pozwala na czerpanie stałych zysków z ich wynajmu jako pokoju hotelowego. Dla niektórych minusem tego rodzaju inwestycji może okazać się to, że część zysków z wynajmu czerpie firma zarządzająca, a właściciel ma do niej ograniczony dostęp. Korzysta z niej jak z nieruchomości wakacyjnej, a przez pozostałą część roku apartament zarządzany jest przez firmę i traktowany jako pokój hotelowy.

Lokalizacja

Atrakcyjne położenie apartamentu to często klucz do sukcesu inwestycji. Myślmy strategicznie – przeglądając oferty zwróćmy szczególną uwagę na nieruchomości położone w najbardziej popularnych ośrodkach turystycznych: Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Wiśle, Karpaczu, Krynicy Zdrój, Szczyrku, Sczawnicy, Krościenku oraz Szklarskiej Porębie.

Apartamenty położone w wymienionych kurtortach, choć są droższe, gwarantują odpowiedni popyt na wynajem. Dodatkowo, warto rozważyć zakup nieruchomości w okolicy, która zapewni turystom dostęp do atrakcji zarówno zimą, jak i latem. Takim atrakcjami są zarówno wyciągi narciarskie, jak i bliskość infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, na przykład SPA i wellness.

Godny uwagi jest zakup apartamentu w okolicy dysponującej bogatym zapleczem konferencyjnym, która zachęci przedsiębiorców i biznesmenów do organizacji konferencji, szkoleń, czy też eventów firmowych.