Nie ufamy, ale korzystamy

Internauci uważają transakcje dokonywane w internecie za coraz mniej bezpieczne. W ciągu ostatniego roku najbardziej spadło zaufanie do płatności kartą za zakupy online.

W ciągu ostatniego roku można zaobserwować wyraźny trend słabnącego zaufania do transakcji internetowych.

Ocena poziomu bezpieczeństwa transakcji internetowych (skala od 1 do 7, 1 oznacza zdecydowanie niebezpieczne, 7 – zdecydowanie bezpieczne)

– Spadający poziom zaufania do bezpieczeństwa transakcji internetowych może być wynikiem rosnącej liczby oszustw w internecie – mówi Agnieszka Doktorska z ARC Rynek i Opinia.

Jak donoszą wyniki badań międzynarodowych nt. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, liczba przestępstw w internecie rośnie, co może bezpośrednio przekładać się na poczucie bezpieczeństwa internautów, również w zakresie płatności. Generalnie, im więcej spraw załatwiamy online, tym większe prawdopodobieństwo, że możemy zostać oszukani.

– Jednocześnie nasze badania pokazują, że bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością – w ostatnim roku o 10 punktów procentowych wzrosła liczba osób, które logują się do konta codziennie. Tak więc mimo istniejących obaw, internauci chętnie korzystają z usług finansowych online – podsumowuje Doktorska.

Badanie Nowoczesne Usługi Bankowe 2013 zostało przeprowadzone w dniach 22.03-4.04.2013 metodą wywiadów internetowych (CAWI) wśród osób posiadających konto z dostępem przez internet. Próba podstawowa: ogólnopolska i reprezentatywna próba internautów korzystających z bankowości internetowej: N=1518 respondentów.

Fot. Getty Images