Google Glass – specyfikacja jest już znana!

Okulary Google są już coraz bliżej wersji finalnej. Ostatnio Google ujawniło specyfikację techniczną swoich niezwykłych okularów, które pozwalają np. nagrywać oglądany obraz.

Dotychczas, widząc piękny bądź interesujący przedmiot, krajobraz (lub osobę!), mogłeś spróbować zatrzymać ten obraz w pamięci. Mogłeś też wyjąć aparat fotograficzny lub odpowiednio wyposażoną komórkę i pstryknąć zdjęcie. Wszyscy jednak wiemy, że w wielu sytuacjach może to wydawać się niezręczne lub niewygodne. Mając na oczach Google Glass, problem ten odpada. Możemy fotografować oraz filmować wszystko, co jest w zasięgu naszego wzroku.

Okulary od Google w pierwszej, tzw. deweloperskiej wersji mają kosztować 1.500 dolarów i prawdopodobnie jeszcze w tym roku trafią na rynek.

Google Glass to produkt, który ma wykorzystywać tzw. rozszerzoną rzeczywistość. Urządzenie jest sterowane głosem. Wystarczy więc powiedzieć okularom, aby np. zrobiły zdjęcie, a one to zrobią.

Okulary mają wbudowany aparat o rozdzielczości 5 MPX, a kamera wideo może nagrywać filmy w jakości 720 p. Jak podaje Google, widoczność w okularach, dzięki szkłom o rozdzielczości 640×360 pikseli, można porównać do oglądania 25-calowego ekranu z odległości 2,5 metra.

Ciekawostką są słuchawki wykorzystujące kostne przewodnictwo dźwięku. Słuchawka umieszczona została… na skroni użytkownika.

Łączność z innymi urządzeniami będzie możliwa dzięki micro-USB. Okulary mają mieć dostępną pamięć o pojemności 12 GB. Raz naładowane okulary powinny wystarczyć na cały dzień użytkowania, choć czas ten może ulec skróceniu, jeśli zbyt intensywnie będziemy wykorzystywali pożerające energię funkcje, takie jak filmowanie lub prowadzenie rozmów video.

Okulary od Google będą współpracowały ze wszystkimi telefonami wyposażonymi w Bluetooth, a aplikacja „MyGlass” umożliwi dostęp do danych z GPS i wiadomości SMS. „MyGlass” ma być kompatybilne z systemem Android (w wersji 4.0.3 i wyższej).

MP

Zobacz, jak działa Google Glass: