Pomysł na siebie. Czym zajmuje się dietetyk?

Zdrowe życie, harmonia, diety to niezły biznes, prawda?

Wszyscy jesteśmy przekonywani o negatywnym działaniu tłuszczu, produktów wysokokalorycznych. Rezygnacja lub gwałtowne przewartościowanie struktury spożywanych posiłków prowadzi prostą drogą do niedoboru lub nadmiaru pewnych składników, a to ostatecznie powoduje więcej skutków medycznych niż typowe złe jedzenie.

Zadania dietetyka

Dietetyk zajmuje się przede wszystkim zbilansowaniem twojej codziennej diety, ale nie w gwałtowny sposób, lecz stopniowy, z uwzględnieniem cech szczególnych życia pacjenta.

Oczywiście eliminacja produktów z szeroko pojętej kategorii „fast” nie dość, że poprawi wydolność to dodatkowo oszczędzi sporo pieniędzy. Np. popularne chipsy to tylko nadmiar energetyczny.

Dietetyk bada ciało klienta (pacjenta), określa harmonogram wizyt stopniowo zmieniających organizm, tworzy jadłospis dopasowany do indywidualnych predyspozycji, sylwetki. Daje nawet techniki przyrządzania potraw, bardzo dokładne przepisy. Korzysta przy tym z naturalnie dostępnych produktów sklepowych. Unika maksymalnego przetworzenia.

Konsultacja z dietetykiem jest pożyteczna głównie dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi. Czasami nie możesz samodzielnie stracić wagi, ponieważ masz różnego rodzaju niedoczynności lub wrodzone wady. Dietetyk analizuje je, dając pewne optymalne rozwiązania równoważące potrzeby.

Dietetyk potrafi odmienić nawet ludzi tzw. uwarunkowanych genetycznie. Wiedza bowiem jest kapitałem odchudzania, nie brak odżywiania, głodówki. Możesz jeść smacznie, zdrowo i tracić zbędne kilogramy modelując przy okazji sylwetkę. Od tego właśnie jest dietetyk.

Coraz częściej prowadzi własną działalność gospodarczą. Wspomaga chorych, niedożywionych, grubych, sportowców, dzieci, kobiety w ciąży, ciężko pracujących umysłowo i fizycznie. Grup docelowych jest bez liku.

Po przeprowadzeniu podstawowej diety, odbiorcom usług dietetycznych pozostaje utrzymać w ryzach przyzwyczajenia negatywne, dzięki rozpisanym wskazówkom np. nie pij jogurtów słodzonych, jedz w regularnych porach.

Uwaga na podstawy

Niestety, odchudzanie to nie czynność na jeden raz, tylko pewnego rodzaju przewartościowanie. Dietetyk najlepiej przeprowadzi cię przez trudności żywieniowe. W diecie nie chodzi o to, by sobie czegokolwiek odmawiać, lecz zrównoważyć postępowanie.

Zgodnie z zapisami ustawowymi, dietetyk odnosi się do obszaru ochrona zdrowia. Może nawet szkolić pracowników gastronomii. To zawód interdyscyplinarny z ogromnymi perspektywami wzrostu. Życie na diecie nie musi być trudne.

Fot. Getty Images