Wieża Eiffla bardziej eko

Wieża Eiffla od kilku miesięcy przechodzi gruntowną modernizację. Ekologiczny lifting paryskiej „żelaznej damy” przewiduje m.in. instalację turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych i zbiorników na deszczówkę.

Dzięki przeprowadzonym pracom, m.in. instalacji alternatywnych źródeł energii, czy zastąpieniu dotychczasowych lamp na energooszczędne, jeden z najczęściej fotografowanych i odwiedzanych zabytków świata stanie się także wizytówką bardziej ekologicznego zarządzania.

Rozciągające się na 4,5 tys. metrów kwadratowych pierwsze piętro, znajdujące się na wysokości 57 m, zostanie ponadto całkowicie przebudowane.

– Postawiliśmy sobie za zadanie udostępnić całość przestrzeni osobom o ograniczonej mobilności, co do tej pory nie było możliwe – podkreśla Nicolas Lefebvre, dyrektor Societe d’exploitation de la tour Eiffel. Ostatni raz mierząca 324 metry wieża przeszła gruntowną modernizację 30 lat temu. Podczas aktualnego remontu pozostaje otwarta dla publiczności.

Do końca tego roku w pawilonie Gustave Eiffel na pierwszym piętrze powstanie wysoka na 7 metrów sala kongresowa. Pawilon Ferrie, poświęcony usługom dla zwiedzających, zostanie natomiast zrekonstruowany w roku 2013. W wolnej przestrzeni pośrodku wieży powstanie platforma – atrium, w której znajdzie się m.in. minimuzeum. Dotychczasowe kraty ochraniające zostaną zastąpione szklanymi ścianami.

Koszt operacji, którą zajmuje się biuro architektów Moatti-Riviere, wyniesie w sumie 25 mln euro.

Od 1889 roku wieżę Eiffla odwiedziło ponad 250 mln osób. Aktualnie symbol Paryża jest co roku odwiedzany przez ok. 7 mln osób, z czego 75 proc. to turyści z zagranicy.

Fot. Marcin Pietraszek