7 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zdecydujesz się na franczyzę

Franczyza może być wielką szansą dla każdego przedsiębiorcy, który szuka szybkiej ścieżki sukcesu, która jest pozbawiona ryzyka, lat nauki i ogólnej niepewności, która zazwyczaj wiąże się z rozpoczęciem działalności gospodarczej od podstaw.

Zbyt często ludzie decydują na zakup  franczyzy nie biorąc pod uwagę wszystkich za i przeciw. Istnieją tysiące możliwości franczyzy, ale warto sprawdzić, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Oto  najważniejsze kwestie, które musisz rozważyć przed zakupem franczyzy.

Jak dużo kapitału potrzebujesz?

Ceny nabycia franczyzy mogą się bardzo różnić, więc warto na samym początku upewnić się, czy kwota ta obejmuje również inne wydatki kapitałowe, takie jak nieruchomości, zakup samochodu i wyposażenia. Czasami opłata wstępna obejmuje jedynie zakupu prawo do handlu pod marką – wszystko inne to dodatkowe koszty.

Jakie są możliwości finansowania?

Wiele banków oferuje atrakcyjne, franczyzowe pakiety kredytowe o wartości do 70% lub więcej kosztów franczyzy. Należy jednak przyjrzeć się dokładnie wszystkim opcjom, bo zła decyzja może cię dużo kosztować .

Czy jest zapotrzebowanie na rynku?

Jak silny jest popyt na produkt lub usługi franczyzowe, i jak ten popyt utrzymać ? W ramach tego, należy również ocenić konkurentów i dokonać pomiaru jakości ich produktu.

Czy otrzymasz wsparcie po wstępnym szkoleniu ?

Dobry franczyzodawca nie opuści cię po pierwszym tygodniu rozpoczęcia działalności. Firma powinna  być naprawdę zainteresowana trwałym sukcesem Twojej działalności i wspierać cię w realizacji biznesplanu.

Jakie są wymagania?

Czy franczyzodawca ma kryteria wyboru i czy są rygorystyczne? Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia i szkoleń?

Kto odniósł sukces?

Innymi słowy, jak wielu franczyzobiorców jest nadal w biznesie – i co najważniejsze, czy nadal są zadowoleni?

Czy polityka firmy ci odpowiada?

Dowiedz się czy  procedura lub polityka firmy ci odpowiadają i czy jesteś gotowy się do nich dostosować. Sprawdź również, czy franczyzodawca pozwala ci na odrobinę wolności i czy istnieje możliwość wprowadzania własnych pomysłów i innowacji.