Dlaczego optymizm pomaga w biznesie?

Optymistom jest łatwiej – także wtedy, gdy nadchodzi dobry moment na założenie firmy. Ci, którzy wierzą, że właśnie im się uda, chętniej podejmują odważne działania.

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym czy rozpocząć działalność na własny rachunek lub stoisz przed podjęciem innej ważnej decyzji, decydujące znaczenie będą miały Twoje przekonania. W wypadku zakładania firmy warto zebrać jak najwięcej informacji o branży, konkurentach i potencjalnych klientach, a także o możliwych sposobach finansowania inwestycji. To jednak nie jedyne czynniki, które będą miały wpływ na Twoją ostateczną decyzję.

Obraz rynku, jaki sobie przygotujesz, nigdy nie będzie pełny. Nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego. Nawet najdoskonalszy biznesplan zostanie zweryfikowany przez życie i z pewnością nie obędzie się bez korekt. W pewnym momencie będziesz musiał po prostu rzucić się na głęboką wodę lub… pozostać na brzegu, obserwując innych, bardziej odważnych, z których niektórzy okażą się doskonałymi pływakami, inni zaś pójdą na dno.

Myślenie negatywne

Kiedy pozwalasz, by władzę nad Tobą przejęły negatywne przekonania, Twój umysł koncentruje się na poszukiwaniu przeszkód. Zastanawiasz się wtedy „dlaczego nie”. Np. dlaczego Tobie się nie uda, dlaczego teraz jeszcze nie jesteś wystarczająco przygotowany, dlaczego sytuacja rynkowa nie jest obecnie odpowiednia. A kiedy szukasz – znajdujesz mnóstwo odpowiedzi.

Odpowiedzi te usprawiedliwiają Twoją bezczynność. Negatywne przekonania sprawiają, że decyzje i działania odkładasz na później, teraz natomiast karmisz swoje lęki i wątpisz w siebie.

A gdy w końcu podejmujesz jakąś akcję, startujesz z przekonaniem, że i tak przegrasz. Nie walczysz wówczas o zwycięstwo i nawet w dobrych momentach wyczekujesz ciosu, który Cię pogrąży. W końcu z ulgą poddajesz się, gdy pojawiają się pierwsze poważniejsze niepowodzenia.

Myślenie pozytywne

Pozytywne przekonania uruchamiają zupełnie inne procesy. Kiedy wierzysz we własne możliwości, masz lepsze samopoczucie, a przez to także więcej energii. Chce Ci się wtedy działać i nie czekasz w nieskończoność aż wszystkie przeszkody miną, a Ty będziesz perfekcyjnie przygotowany.