Już teraz zrób to, co Cię kręci

Czasem bardzo ważne jest realizowanie zadań punkt po punkcie, zgodnie z harmonogramem. Jednak planowanie własnego biznesu, to twórczy okres. Tu potrzebna jest swoboda i otwarty umysł.

Najlepsze pomysły przychodzą i… odchodzą. Podobnie jest z chęcią i energią do wykonywania pewnych zadań. Czasem po prostu coś bardzo Cię „kręci”, a innym razem myśl dotycząca tej samej sprawy powoduje, że czujesz zmęczenie. Najlepiej zrobisz, jeśli energetyczne momenty będziesz wykorzystywać od razu, gdy się pojawiają.

Jak taką spontaniczność połączyć z planem działań, który przydaje się podczas zakładania własnej firmy?

WAŻNE! Naszkicuj plan – tzn. określ, jakie kroki musisz wykonać, aby firma zaczęła działać, ale już w kwestii ich kolejności, pozostaw sobie możliwie dużą swobodę. Narzucenie sobie zbyt surowej dyscypliny może blokować kreatywność.

Planując założenie własnej firmy, szukaj inspiracji wszędzie wokół siebie. Zastanów się, jak mógłbyś wykorzystać pomysły innych we własnym biznesie, a także jak mógłbyś zarabiać na rozwiązywaniu problemów innych ludzi, jak mógłbyś uprościć im życie lub pomóc zaspokoić jakąś niezbyt osobistą, ale jednak ważną potrzebę.

Nie stresuj się, kiedy czytanie artykułów lub książek na tematy związane z wybieranym profilem działalności wciągają Cię za bardzo. Skoro czujesz potrzebę, aby je zgłębiać, wykorzystaj ten czas. Nie odkładaj tego na później, bo może się okazać, że później wcale już nie będziesz miał na to ochoty.

Jeśli coś przychodzi Ci łatwo teraz – wykorzystaj to! Zajmiesz się tym na pewno lepiej niż w przyszłości, gdy zapał minie.

Pozytywna energia, zapał, chęć do wykonania pewnych rzeczy, to takie elementy, które mogą popychać sprawy do przodu. Dzięki nim zrobisz więcej i lepiej.

Jeśli więc po całym dniu, kiedy powinieneś odczuwać zmęczenie, nagle chwytają Cię w swe szpony pomysły na temat tego, jak powinna wyglądać Twoja strona internetowa, zajmij się tym! Sięgnij po kartkę papieru i długopis, zapisz i rozrysuj najważniejsze elementy. Jestem pewien, że jeśli zmarnujesz ten moment, następnego dnia po energii i pomysłach nie będzie już śladu.

Oczywiści nie w każdej chwili będziesz mógł porzucić wykonywane aktualnie czynności, by poddać się twórczej wenie w zakresie przygotowywania oferty, tworzenia sloganów reklamowych, czy też projektowania wnętrza swego biura. Zawsze jednak możesz mieć przy sobie notatnik i coś do pisania. Jeśli tylko możesz, zapisuj pomysły od razu.

Kiedy mówisz sobie „zrobię to później”, tracisz kolejną szansę, rezygnujesz. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, zrób to teraz. A przynajmniej – zanotuj!

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images