Kredyt na start: jakie źródło finansowania najlepiej wybrać?

Mijają pierwsze miesiące od chwili zarejestrowania działalności, firma prosperuje nadzwyczaj dobrze, wymaga jednak doinwestowania. Jakie możliwości pozyskania kredytów na rozwój ma młode przedsiębiorstwo?

Start-up – niewygodny klient banku

Kredyty inwestycyjne są przeznaczone dla firm, które są obecne na rynku przynajmniej od 6 miesięcy (w zależności od banku). Wymóg ten bierze się z faktu, iż finansowanie działalności niesprawdzonej, jest z oczywistych względów obarczone wysokim ryzykiem. Wobec powyższego, młode startujące firmy są już na starcie pozbawione dostępu do podstawowego instrumentu rozwojowego, mogącego przesądzić o ich dalszej egzystencji. Na szczęście istnieje kilka ścieżek wyjścia z impasu – warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami.

Inicjatywa Jeremie, Anioły Biznesu

Po pierwsze: kredyt z unijnym dofinansowaniem, którego beneficjentami mogą być firmy młode, planujące rozbudowywać prowadzoną działalność. W ramach wsparcia przedsiębiorstwo może otrzymać nawet do 1,7 mln zł (województwo dolnośląskie). Niestety, największym minusem Jeremie jest fakt, iż obejmuje swoim zasięgiem obszar tylko sześciu województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Drugą opcją dla świeżych inicjatyw są wsparcia przyznawane przez tzw. Aniołów Biznesu, czyli grupę przedsiębiorców – inwestorów, którzy swoim kapitałem wspierają młode start-upy. Niestety, biznes musi spełnić kryterium innowacyjności, zatem już na starcie z programu wypadają pomysły powielane i mało ciekawe.

Linia kredytowa, kredyt obrotowy, a może karta?

Początkujące, działające na rynku przynajmniej kilka miesięcy przedsiębiorstwa, mogą (często z powodzeniem) ubiegać się o kredytowanie bieżącej działalności np. dzięki otwarciu linii kredytowej do rachunku. Podobnie działa kredyt obrotowy – z jego pomocą można spłacać zobowiązania wynikające z tytułu prowadzonej działalności, takie jak np. zakup towarów. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest karta kredytowa – dzięki korzystaniu z okresu bezodsetkowego za towary i usługi można płacić bez konieczności ponoszenia kosztów kredytu (nawet przez 61 dni).

Najlepszą metodą na zdobycie podstawowej wiedzy w temacie finansów może okazać się własnoręczne porównanie kredytów na finanse.rankomat.pl kredyty firmowe zazwyczaj są udzielane według indywidualnych kryteriów, co nie znaczy, że nie można zapoznać się z proponowanymi na dzień dzisiejszy oprocentowaniami dla osób prywatnych. Wszystkie trzy propozycje ze względu na charakter młodej działalności będą prawdopodobnie obarczone dużymi limitami – niestety, brak historii kredytowej ogranicza pod tym względem możliwości.