Pomysły na franczyzowy biznes

Osoby, które rozważają założenie własnej firmy w ramach franczyzy, oczekiwałyby od franczyzodawcy przede wszystkim wsparcia marketingowego i wyposażenia lokalu. Większość z nich zainwestowałaby nie więcej niż 50 tys. zł – wynika z ankiety Pracuj.pl.

Wsparcia marketingowego i wyposażenia oraz odbioru technicznego lokalu oczekiwałoby aż 7 na 10 ankietowanych. Nieco mniej, bo 43 proc. wskazało na szkolenia z prowadzenia własnego biznesu, natomiast 37 proc. liczy na pomoc prawną, związaną z uruchomieniem i prowadzeniem biznesu, a prawie co czwarty na pomoc w znalezieniu lokalu.

Jak podaje w swoim raporcie firma doradcza Profit System, w 2011 roku w naszym kraju działało 746 systemów i ponad 42,5 tys. placówek franczyzowych, czyli o ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej. Eksperci tego rynku szacują, że w tym roku liczba oddziałów prowadzonych przez franczyzobiorców może wzrosnąć nawet do 50 tysięcy. Tylko na Pracuj.pl w III kwartale tego roku było ponad 1.000 nowych ofert z propozycjami założenia własnego biznesu.

Z  raportu wynika też, że duża część z franczyzodawców (40 proc. z nich) wymaga stosunkowo niewielkiego kapitału na wejście (do 50.000 zł), a ponad połowa nie pobiera opłaty za przystąpienie do ich sieci. To dobra wiadomość dla szukających swojego szczęścia w takim biznesie, bo jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej w serwisie Pracuj.pl, 66 proc. zapytanych osób było skłonnych zainwestować właśnie do tej sumy, a tylko 14 proc. mogłoby przeznaczyć na rozwój biznesu więcej pieniędzy.

Respondenci najchętniej zainwestowaliby w biznes gastronomiczny (17 proc.), finansowy (12 proc.), a także w sektor modowy (11 proc.). W tych obszarach, wg danych z raportu Profit System, działa też najwięcej systemów franczyzowych. Warto jednak zauważyć, ze blisko 1/3 z badanych odpowiedziała, że istotniejsze są dla nich konkretne warunki oferty, niż branża, której oferta dotyczy.

Wszyscy, którzy są zainteresowani franczyzą powinni, w dniach 12-25 listopada, zajrzeć na stronę www.znajdzpomyslnabiznes.pl, gdzie będzie można zapoznać się z ofertami kilkudziesięciu franczyzodawców.

Na stronie tego wydarzenia on-line, będzie można porównać oferty pod kątem wymaganego wkładu własnego i przewidywanego czasu zwrotu z inwestycji. Ponadto, dostępne będą wszystkie oferty współpracy aktualnie opublikowane w serwisie Pracuj.pl, poradnik jak założyć własny biznes oraz filmy na temat biznesu franczyzowego i wideo prezentacje wybranych systemów. Użytkownicy będą mogli także pobrać ze strony e-booka z przykładową umową franczyzową.

Fot. Getty Images