Jak przeprowadzić burzę mózgów? 8 zasad

Aby stworzyć naprawdę dobry pomysł, nie wystarczy jedna głowa. Im więcej ludzkich umysłów, tym więcej kreatywności. Burza mózgów to doskonały sposób, aby się o tym przekonać.

Owocne przeprowadzenie burzy mózgów wymaga spełnienia kilku warunków. Podstawowy jest jednak jeden – uczestnicy spotkania muszą czuć się swobodnie, nie mogą bać się zgłaszać swoich pomysłów.

Burza zablokowanych mózgów z pewnością nie doprowadzi do rewolucyjnych rozwiązań.

Jakie jeszcze warunki warto spełnić, by odnieśc jak najwięcej korzyści z takiego kreatywnego drenażu umysłów?

1. Sądy odłóż na później

Nie osądzaj pomysłów w momencie, gdy się pojawiają. Gdy jakikolwiek pomysł zostanie skrytykowany, zahamuje to kreatywność nie tylko jego autora, ale i wszystkich pozostałych. Pamiętaj, że wiele osób może czuć intektualny paraliż spowodowany lękiem przed negatywną oceną. W dalszej części spotkania warto wybrać kilka pomysłów wiodących i pochylić się nad każdym z nich, ale bez dezawuowania odrzuconych rozwiązań.

2. Bazuj na pomysłach innych

Słuchaj tego, co mają do powiedzenia inni. Nie skupiaj się tylko na własnej kreatywności. Staraj się „wyciągnąć” jak najwięcej pożytecznych informacji także z rozwiązań pozostałych osób. Nie bój się rozwijać po swojemu nie swoich koncepcji. Daj się zainspirować.

3. Zachęcaj do odważnych pomysłów

Porzuć rutynę, wyjdź poza schematy i… baw się dobrze! Na etapie burzy mózgów możesz pozwolić sobie na najbardziej odjechane rozwiązania. Do takich zachęcaj też pozostałych uczestników spotkania.

4. Dziel się swoimi pomysłami

Jeśli Ty możesz czerpać garściami z pomysłów innych, pozwól, by także inni mogli zbudować coś na Twoich koncepcjach. Niech przekształcają i rozbudowują te idee, które zgłosiłeś jako pierwszy.

5. Skoncentruj się na temacie, nie na rozwiązaniu

Zmierz się ze swoim pomysłem, pozwól mu oddalać się i powracać, oczekuj niespodziewanego. Nie trzymaj się kurczowo jednego rozwiązania – jeśli naprawdę jest najlepsze, z pewnością jeszcze wróci w dalszej części spotkania.

6. Skup się na jednej rozmowie w jednym czasie

Jeśli pracujesz nad rozwiązaniem jednego problemu, skupi się tylko na nim. Podczas jednej burzy mózgów pracuj nad jednym konkretnym tematem.

7. Wizualizuj

Mówi się, że jeden obraz może zastąpić 1000 słów. Wzbogacaj więc swoje pomysły o ilustracje (najlepiej na widocznej dla wszystkich tablicy), a kiedy opowiadasz o swojej wizji danego rozwiązania, mów obrazowo. Spróbuj wyjaśnić swoją koncepcję na przykładzie, który będzie łatwy do zrozumienia i wyobrażenia dla wszystkich uczestników.

8. Mnóż pomysły

Nie poprzestawaj na jednym pomyśle, nawet jeśli wraca on najczęściej i wydaje się, że to właśnie on powinien zostać podjęty. Dąż do tego, by podczas spotkania wypracować kilka alternatywnych sposobów rozwiązania danego problemu. Na wybór przyjdzie czas później.

Powyższe zasady oparłem o te, które sprawdzone zostały w koncernie Ericsson. To daje duże szanse, że okażą się skuteczne także w Twojej firmie.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images