Skuteczne negocjacje

Zdolność do negocjowania w dzisiejszych czasach może być miarą sukcesu w każdej dziedzinie działalności w jakiej zdecydujesz się pracować jako przedsiębiorca. Zdolność do negocjacji okaże się szczególnie pomocna w trudnych czasach, kiedy kapitał jest znacząco ograniczony, a nadal trzeba utrzymać i przyciągnąć Klienta.

Bycie dobrym negocjatorem jest pomocne we wszystkich kategoriach biznesu. Poznaj najważniejszego zasady, które są pomocne w staniu się lepszym negocjatorem:

Przygotuj się do rozmów

Odrób pracę domową przed każdymi negocjacjami i zrób dokładny research. Musisz zebrać jak najwięcej istotnych danych, które wykorzystasz podczas  prowadzenia rozmów.

Słuchaj

Jednym z największych nieporozumień dotyczących negocjacji jest to, że ludzie czują, że muszą ciągle mówić. Z niewiadomych przyczyn uważa się, że im więcej mówimy, tym więcej zyskamy. Jednak najważniejsze jest pokazanie gotowości do kompromisu. Warto słuchać swojego odpowiednika, dzięki temu dowiesz się czego on naprawdę oczekuje.

Bądź asertywny

Aby odnieść sukces, trzeba pamiętać, żeby być asertywnym, a nie agresywnym. Równowaga ta pozwala na profesjonalnie prowadzenie negocjacji. Dzięki asertywności możesz sprawić, że umowa podpisana podczas negocjacji, będzie sporządzona na Twoich warunkach.

Nie spiesz się

Istnieją różne kultury prowadzenia działalności gospodarczej, ale jedno jest pewne, nikt nie lubi się spieszyć. Przez pośpiech możesz pominąć ważne punkty negocjacji i tym samym zostawić pieniądze na stole. Nawet czasu jest mało, ważne jest, aby być cierpliwym i upewnić się, że każdy możliwy punkt ma pokrycie.

Myśl pozytywnie

Jeżeli oczekujesz więcej, będziesz miał więcej. Skuteczni negocjatorzy są optymistami, ale zdają sobie również sprawę z tego, że jest to jeden z wielu elementów przydatnych podczas negocjacji.

Zrozum kontrahenta

Nie ma nic ważniejszego niż zrozumienie, co twój kontrahent chce osiągnąć na drodze negocjacji. Każdy działa inaczej i jeśli jesteś w stanie zrozumieć  jak przeciwnik postrzega Twoją ofertę, to jesteś naprawdę w korzystnej sytuacji.

Dawaj i bierz

Pamiętaj, aby trzymać się zasady: Jeżeli coś dajesz, upewnij się, żeby dostać coś w zamian. Jeśli dasz coś od siebie bez otrzymania czegoś w zamian, to zachęcasz przeciwnika do jeszcze większej swobody i żądania dodatkowych ustępstw.

Nie bierz nic personalnie

Jeśli naprawdę chcesz odnieść sukces, będziesz musiał wyprosić swoje emocje za drzwi. Negocjacje to nie osobiste ataki na konkretną osobę, tu chodzi o osiągnięci możliwe najlepszych warunków współpracy.