Skuteczne sposoby motywacji pracowników

Efektywny, zadowolony i zmotywowany pracownik to niewątpliwie duży atut dla każdego menedżera. Jak sprawić, żeby twoi podwładni znaleźli w sobie odpowiednią motywację? Jest mnóstwo sposobów i nie zawsze trzeba daleko szukać.

 

Po pierwsze, okaż szacunek

W świecie biznesu roi się od nowych teorii motywacji. Czasem jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wielu pracowników czuje zniechęcenie jedynie dlatego, że ich praca nie jest doceniana, a oni sami czują się źle traktowani. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj, aby odpowiednio zwracać się do swoich pracowników i informować ich o działaniach firmy. Przy okazji postaraj się, aby mogli swobodnie komunikować się między sobą, a także, aby mieli szansę na integrację. Pamiętaj jednak, że nie ma prostej drogi do zmotywowania podwładnych i każdy podjęty krok musi być poparty obserwacją. Ze względu na różnice osobowościowe oraz związane z sytuacją życiową ludzie potrzebują różnych bodźców, aby zaangażować się w pracę, a twoim zadaniem jest ich odpowiednie rozpoznanie.

Co możesz zaoferować?

Nie zapomnij także, że istnieje cały szereg benefitów pozapłacowych, które możesz zaoferować swoim pracownikom. Możesz zdecydować się na karty podarunkowe, bilety do kina lub teatru, karnet sportowy. Czasem dobrym rozwiązaniem jest też sfinansowanie szkolenia lub kursu językowego. Weź pod uwagę, że nabyte kompetencje dodatkowo zwiększają efektywność pracy. Służbowy samochód, komputer czy telefon również mogą być czynnikami, które sprawią, że pracownicy poczują się pewniej, a ich chęć do pracy znacznie wzrośnie.

Zdrowie przede wszystkim!

Jednak najważniejszym z takich dodatków, jak pokazują badania, często okazuje się ten, który sprawia, że pracowniczy czują się bezpiecznie, czyli zdrowotne opieka medyczna dla pracowników firm. Rozważnie wybierz firmę, której zaufasz. Na przykład abonament dla pracowników oferowany przez Centrum Medyczne Enel-Med wiąże się nie tylko kompleksową opieką lekarzy wszystkich specjalności na terenie całego kraju. Proponuje również szkolenia w zakresie profilaktyki zdrowia i akcje szczepień ochronnych. Daj swoim pracownikom szansę na zdrowsze życie, a w konsekwencji także lepszą pracę.