Site icon Bizrun.pl

Kredyt czy leasing?

Załóżmy, że kupujesz dla firmy samochód osobowy. Stajesz wówczas przed dylematem czy zdecydować się na kredyt bankowy, czy na leasing. Pomóc może Ci poniższe porównanie.

Teoretycznie koszt samochodu kupionego na kredyt oraz wynajętego w leasingu a następnie odkupionego jest podobny. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Promocje

Różnice pojawiają się już na poziomie cen. Firmy leasingowe znacznie częściej niż banki współpracują z dystrybutorami samochodów, mogąc zaproponować pojazd w promocyjnej cenie.

Elastyczność

Leasingodawcy mogą sobie pozwolić na większą elastyczność i mniej formalności niż banki, a co za tym idzie, klientowi łatwiej będzie dostać leasing niż kredyt. Nawet jeśli firma działa krótko i banki odsyłają przedsiębiorcę z kwitkiem, wciąż ma on szansę wynegocjować umowę z firmą leasingową.


BIK

Bardzo istotną zaletą leasingu jest to, że raty nie będą obciążały zdolności kredytowej firmy. Ponieważ leasing z formalnego punktu widzenia jest długookresowym wynajmem, a nie formą kredytowania, leasingobiorcy nie zgłasza się do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Podatki

Tu znów wygrywa leasing. W wypadku leasingu operacyjnego w koszty firmy można włączyć pełną ratę leasingową. Jeśli weźmiesz kredyt, odliczyć od podatku będziesz mógł tylko odsetki. Również odpisy amortyzacyjne mogą być większe w wypadku leasingu.

Okres spłaty

W tym punkcie wygrywają kredyty, można je bowiem zaciągać na 10 lat, a czasem nawet dłużej. Tymczasem przedmiot leasingu, już po wykupie, nie może być starszy niż 8 lat. Umowy leasingowe rzadko zawierane są na dłużej niż 5 lat i zazwyczaj dotyczą wyłącznie pojazdów nowych. Kredyt nie stawia takich ograniczeń.

Spłata przed czasem

Umowy leasingowe są tak skonstruowane, że przeważnie nie dają możliwości wcześniejszego wykupu pojazdu. Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu dają natomiast banki.

Stan majątkowy

Może się zdarzyć, że firmie zależy na wykazaniu swojego majątku, np. po to, by dostać większy kredyt na zakup maszyn. Wówczas dobrze jest, jeśli flota samochodowa stanowi własność przedsiębiorstwa. Leasing nie daje jednak takich możliwości, bo dopóki pojazd nie zostanie wykupiony, formalnie stanowi własność leasingodawcy.

Ostatecznego wyboru jak zwykle należy dokonać w odniesieniu do określonej sytuacji firmy. Czasem bardziej opłacalny może być leasing, czasem kredyt. Warto nie tylko przeanalizować różnice między tymi dwoma formami zakupu, ale zapoznać się także z różnicami pomiędzy poszczególnymi ofertami banków i firm leasingowych.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version