Site icon Bizrun.pl

Banki kontra kantory internetowe – gdzie lepiej dokonywać wymiany waluty?

Ponad 400 tysięcy klientów i rynek wart 20 miliardów złotych – takie liczby robią wrażenie, zwłaszcza w przypadku tak młodej branży jak wymiana walut przez internet. Istniejące zaledwie od kilku lat kantory internetowe cieszą się coraz większym zaufaniem Polaków, którzy doceniają znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Na czym polega taka transakcja i czym różni się od tej w banku?

Przewalutowaniem, czyli wymianą walut, nazywamy jednoczesną sprzedaż i kupno pieniędzy w wybranej walucie po określonym kursie walutowym. Transakcja ta jest konieczna w różnych sytuacjach, m.in. podczas spłacania kredytu w obcej walucie, rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami czy też po prostu w czasie służbowych bądź prywatnych podróży. O tym, czy będzie opłacalna, decyduje tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty – im niższa, tym transakcja jest dla nas korzystniejsza. Banki zarabiają wyjątkowo dużo na przewalutowaniach, stosując wysoką indywidualną marżę – musimy więc liczyć się z mało atrakcyjną ceną. Okazuje się, że wymieniając walutę przez internet, możemy zrobić to nawet do 8% taniej niż w banku.

Sprawdź, ile zaoszczędzisz

Choć serwisy wymiany walut pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, dziś korzysta z nich już prawie pół miliona Polaków. Niewątpliwie jedną z najważniejszych przyczyn tego trendu jest właśnie niższa marża, sprawiająca, że na takiej wymianie możemy sporo zaoszczędzić.
Na stronach e-kantorów zamieszczane są funkcjonalne kalkulatory korzyści. Pozwalają one na dokładne wyliczenie oszczędności na podstawie różnicy pomiędzy aktualnym kursem wymiany w internetowym kantorze a kursem obowiązującym aktualnie w naszym banku. Dzięki temu widzimy wyraźnie, ile możemy zaoszczędzić, otrzymując w wyniku obliczeń konkretną kwotę. W ten sposób zobaczymy, że np. kupując 1000 euro online zamiast w swoim banku, zaoszczędzimy nawet do 160 zł. Oprócz niskiego spreadu w e-kantorze możemy liczyć też na udogodnienia, szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, jak np. brak limitów wymiany czy też możliwość negocjowania kursu w przypadku dużych kwot.

Gwarancja bezpieczeństwa

Kolejnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z internetowej wymiany walut jest bezpieczeństwo. Wymiana dużych kwot gotówki w banku związana jest często z licznymi formalnościami i niedogodnościami, mogącymi mieć negatywny wpływ na działanie oraz zysk naszej firmy. Dokonując wymiany w tradycyjnym kantorze, musimy się też liczyć z ryzykiem otrzymania fałszywych banknotów, błędnego przeliczenia kwoty, czy też kradzieży. – Transakcje w e-kantorach realizowane są za pomocą przelewów bankowych. To nie tylko wygodne, ale też bezpieczne rozwiązanie – mówi Tomasz Górski, dyrektor marketingu Currency One, operatora serwisów Walutomat i Internetowykantor.pl. Eksperci podkreślają, że kwestia bezpieczeństwa klientów stawiana jest na pierwszym miejscu. – W obu naszych serwisach wszystkie dane szyfrowane są za pomocą protokołów SSL. Stosujemy także wielostopniowe systemy zabezpieczeń, których używa się m.in. w bankowości elektronicznej oraz procedury zawarte w ustawie o ochronie danych osobowych – dodaje Tomasz Górski.
Kluczową kwestią w przypadku wymiany walut online jest korzystanie z wiarygodnych, istniejących już przez jakiś czas na rynku kantorów. W Currency One nad bezpieczeństwem pieniędzy klientów czuwa zespół kilkudziesięciu osób, a każda transakcja zatwierdzana jest przez dwóch pracowników oraz monitorowana przez specjalny zespół specjalistów.

Szybkość i wygoda

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Opineo.pl, klienci kantorów internetowych cenią szybkość transakcji oraz przyjazną obsługę – podkreślają, że czują się znacznie bardziej komfortowo niż podczas załatwiania formalności w banku. ― Konsumenci chwalą szybki czas realizacji transakcji bez konieczności wychodzenia z domu, korzystne kursy gwarantujące realne oszczędności, powiadamianie o tym, co się dzieje z transakcją i profesjonalną obsługę klienta ― wymienia Paweł Kucharzak, prezes zarządu Opineo.pl. W kantorach internetowych nawet 90% transakcji realizowanych jest w ciągu zaledwie 15 minut, co pozwala oszczędzić znaczną ilość czasu, który można zainwestować w firmę. Ważną kwestią jest także prostota i transparentność rozliczeń oraz możliwość szybkiego otrzymania potwierdzeń transakcji w formie papierowej bądź elektronicznej.

Nadzwyczaj dynamiczny rozwój rynku internetowej wymiany walut to najlepszy dowód na to, że tego rodzaju usługi doskonale wpisują się w potrzeby społeczeństwa. Czas pokaże, jak w tej sytuacji odnajdą się banki. Dziś jednak oferta serwisów wymiany walut online jest dla klientów zdecydowanie bardziej korzystna.

Exit mobile version