Site icon Bizrun.pl

Czy polska firma może mieć konto za granicą?

Czy prowadząc biznes musisz ograniczać się do ofert polskich banków? Co zrobić, jeśli okaże się, że bank zagraniczny oferuje atrakcyjniejsze warunki?

Jeśli konto chciałbyś założyć poza państwem należącym do Unii Europejskiej, nadal może wiązać się to z wieloma przeszkodami. Jednak w granicach UE prawo w tej kwestii zostało ujednolicone i uproszczone. Wspólne przepisy obowiązują także w pozostałych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Konto za granicą możesz założyć bezpośrednio – na miejscu, w oddziale banku, ale także przez instytucję finansową w Polsce (np. bank), która będzie pełniła rolę pośrednika. Na szczęście coraz częściej można to też zrobić samodzielnie przez internet. Wówczas pocztą należy dosłać wymagane dokumenty potwierdzające tożsamość oraz prowadzenie firmy. Pamiętaj jednak, że banki w różnych państwach mogą mieć odmienne wymagania. Obowiązkowe może się okazać np. notarialne poświadczenie dokumentów.

Na tym jednak nie koniec. Po założeniu takiego konta, należy powiadomić o nim nie tylko urząd skarbowy (obowiązek ten dotyczy także rachunków krajowych), ale również Narodowy Bank Polski (w tym celu trzeba uzupełnić odpowiednie formularze, dostępne na stronie internetowej NBP). Powiadomienia NBP należy dokonać w ciągu 20 dni od założenia rachunku.

UWAGA! Od tej zasady jest wyjątek. Rachunku nie trzeba zgłaszać, jeśli konto zostanie założone podczas naszego pobytu za granicą i zostanie zlikwidowane w ciągu dwóch miesięcy od powrotu do Polski.

Jeśli konto zostanie założone i zgłoszone, co kwartal należy składać do NBP sprawozdania o saldzie i obrocie na koncie zagranicznym. Dokumenty dotyczące tego rachunku należy przechowywać tak jak każdą inną dokumentację firmy, przez 5 lat (na wypadek kontroli skarbowej).

Jeżeli na konto zagraniczne przelewane będą środki w wysokości przekraczającej 10 tys. euro, przelew musi zosrać dokonany za pośrednictwem uprawnionego banku działającego w Polsce. Bank ten poprosi wówczas o podanie tytułu prawnego, na podstawie którego ma zostać dokonany przelew.

Z rachunków prowadzonych na terenie UE nie można dokonywać (bez spełnienia dodatkowych procedur prawa dewizowego) przelewów, które miałyby finansować działalność gospodarczą w krajach nie podlegających prawu europejskiemu.

MP

Fot. Getty Images


Exit mobile version