Site icon Bizrun.pl

Czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe?

Nie zawsze – wielu przedsiębiorców prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą nie musi dysponować jakimkolwiek kontem. Lepiej jednak je mieć.

Trzymając się ściśle prawa, przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadać ani pieczątki, ani firmowego konta w banku. A jednak, zarówno bez pieczątki, jak i bez konta trudno funkcjonować. Bez pieczęci trudno Ci będzie odebrać przesyłkę poleconą na poczcie, a bez konta firmowego utrudnisz sobie dokonywanie płatności, choćby do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Konto owszem, jest wymagane, ale tylko wtedy, gdy firma prowadzi interesy z innymi przedsiębiorcami (lub instytucjami) oraz wówczas, gdy pojedyncze transakcje przekraczają wartość 15 tys. euro. Do tego nie jest powiedziane, że musi być to konto zarejestrowane na firmę, a więc przedsiębiorca zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej może korzystać z konta osobistego.

Dlaczego jednak lepiej nie bronić się przed kontem firmowym?

Przede wszystkim warto to zrobić po to, by oddzielić finanse osobiste od biznesowych. Łatwiej zarządzać środkami, oddzielając te prywatne od tych związanych z działalnością gospodarczą.

Istnieją jednak także inne powody. Banki mogą zabraniać w swoich regulaminach korzystania z kont osobistych do celów biznesowych. W większości sytuacji taki zapis okazuje się martwy, teoretycznie jednak bank może zamknąć konto używane niezgodnie z regulaminem.

Pojawić może się także inny problem. Niektóre banki na kontach osobistych blokują możliwość dokonywania przelewów na konta ZUS i urzędów skarbowych. Oznacza to, że pomimo posiadania konta osobistego, przedsiębiorca będzie musiał udać się np. na pocztę, aby opłacić składki ubezpieczeniowe i podatek.

Czy jednak warto wzbraniać się przed kontem dla firmy? Absolutnie nie. Niektóre banki proponują obecnie przedsiębiorcom bezpłatne konta, których obsługa nic (lub prawie nic) nie kosztuje. Lepiej więc, podobnie jak w przypadku pieczątki, dać za wygraną i zdecydować się na usługę, która choć nieobowiązkowa, to jednak może ułatwić codzienne życie.

MP

Fot. Getty Images


Exit mobile version