Site icon Bizrun.pl

Jak ubezpieczyć samochód firmowy?

Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego samochód firmowy może być klasyfikowany według różnego rodzaju kryteriów: ze względu na sposób użytkowania, obszar działalności firmy oraz kierowców, którzy będą zasiadali za jego kierownicą.

Wariant najprostszy: ubezpieczenie samochodu dla jednoosobowej działalności gospodarczej

W komfortowej sytuacji są osoby, które chcą zarejestrować samochód na jednoosobową firmę np. jako swój środek transportu. Dzięki temu, że to, kto będzie zasiadał za kierownicą, może być jasno określone (podajemy w formularzu ankiety swoje dane), wyliczenie składki polisy będzie takie samo, jak w przypadku tradycyjnego wyboru ubezpieczeń komunikacyjnych.

Można więc z powodzeniem skorzystać z porównywarek cen polis, takich jak www.okurka.pl, bowiem nie ma konieczności odwiedzania agencji specjalizującej się w ofertach dla firm ani ubiegania się o indywidualne warunki ubezpieczeń z tego względu, iż dla ubezpieczyciela wszelkie istotne dane zostały już podane.

Firma w dowodzie: przypadek trudniejszy

Gdy firma jest wymieniona w dowodzie rejestracyjnym, droga do uzyskania atrakcyjnych warunków ubezpieczeń znacząco się wydłuża. Ubezpieczycielom brakuje po prostu danych, według których tradycyjnie wyliczają składkę – niewskazany kierowca to problem, konieczne jest więc wprowadzenie dodatkowej analizy firmy pod względem np. profilu jej działalności, wielkości floty, historii szkodowości jazdy itp. Celem przeprowadzonego wywiadu jest przedstawienie oferty indywidualnej, dopasowanej do potrzeb klienta. Niestety, proces szukania najlepszego ubezpieczyciela wymaga przede wszystkim czasu i odrobiny chęci. Plusem takiego wariantu są możliwości negocjacji, a składanie ofert zazwyczaj odbywa się w ramach zapytania ofertowego lub po prostu na warunkach przetargu.

Wariant z leasingiem

Ciekawym rozwiązaniem, mogącym dać alternatywę dla tradycyjnej drogi szukania ubezpieczyciela, jest opcja podpisania umowy ubezpieczeniowej w połączeniu z leasingiem. Leasingodawca, jako podmiot operujący dużą liczbą samochodów, ma wynegocjowane atrakcyjne rabaty na ubezpieczenia swoich aut. Opłata ta oczywiście jest w okresie świadczenia usługi wynajmu przerzucana na leasingobiorcę, jednak mimo wszystko warto zapoznać się z poziomem składek na ubezpieczenie w tej wersji. Trudno jest mówić o konkretnych stawkach, jednak w pewnych sytuacjach takie rozwiązanie może okazać się równie atrakcyjne, co promocyjna oferta najlepszego nawet ubezpieczyciela. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż leasingodawca zazwyczaj nie oszczędza na pakiecie ubezpieczeniowym, a wręcz wymaga od klienta akceptacji swoich warunków ubezpieczeń, nie pozostawiając miejsca na negocjacje. Jest to oczywiście zrozumiałe: ew. uszkodzony samochód straci na wartości, istotne dla leasingodawcy jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa dla swojego majątku.

Exit mobile version