Site icon Bizrun.pl

Zdolność kredytowa – jak ją zdobyć?

To, czy otrzymasz kredyt i w jakiej wysokości, zależeć będzie przede wszystkim od dokonanej przez bank oceny Twojej wiarygodności.

Banki prześcigają się z ofertami kredytowymi, dlatego możesz być zaskoczony, jeśli okaże się, że skorzystanie z tych propozycji wcale nie będzie tak proste, jak w reklamie.

Bank, zanim udzieli kredytu Tobie lub Twojej firmie (co przy jednoosobowej działalności gospodarczej wychodzi niemal na to samo), spróbuje oszacować Twoją wiarygodność. Podstawę stanowić będą dane uzyskane z Biura Informacji Kredytowej.

Brak informacji

I tu właśnie zaczyna się problem. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z kredytu, a teraz zgłaszasz się do banku z wnioskiem o środki na zakup samochodu, maszyny lub na inne kosztowne cele, bank nie będzie w stanie określić, czy może Ci zaufać.

Aby uniknąć takiej sytuacji, zaciągnij najpierw mały kredyt (lub kilka małych kredytów) i dokonaj spłaty bez jakichkolwiek opóźnień. Dzięki temu stworzysz swoją pozytywną historię kredytową w BIK.

Pierwszy kredyt najłatwiej otrzymasz w banku, w którym masz już konto – bank taki może posiłkować się historią Twojego rachunku, a więc nie musi zdawać się całkowicie na dane z BIK-u.

Za duże obciążenia

Przesadzić nie możesz także w drugą stronę. Im więcej kredytów spłacasz, tym mniejszą sumę możesz otrzymać w razie kolejnej potrzeby.

Pamiętaj, że na Twoją historię kredytową wpłyną nie tylko kredyty na samochód i mieszkanie, ale także kredyt odnawialny w postaci debetu na koncie oraz limit dostępny na karcie kredytowej (w większości banków nawet wtedy, gdy nie jest wykorzystywany).

Wszystkie Twoje obciążenia wobec banków nie mogą przekraczać 50% Twoich dochodów (jeśli zarabiasz nie więcej niż wynosi średnia krajowa) lub 65% (jeśli Twoje dochody przekraczają średnią). W przypadku kredytów walutowych nie może być to więcej niż 42%.

Zła historia

Największym problemem będzie zła historia w BIK. Nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu może skutkować wpisem, który utrudni Ci uzyskanie kolejnego kredytu przez kolejnych 5 lat (tyle czasu przechowywane są informacje w BIK).

Jeśli masz wątpliwości co do swojej kartoteki w BIK, możesz wystąpić do Biura z wnioskiem o bezpłatny raport na swój temat. Gdy okaże się, że miałeś opóźnienia w spłacie kredytu, ale potrafisz te sytuacje uzasadnić, odpowiednie wyjaśnienie dołącz do składanego wniosku kredytowego.

Jeśli uważasz, że w informacjach BIK są błędy, powinieneś złożyć reklamację w banku, który dokonał nieprawidłowego wpisu (lub np. nie umieścił informacji o dokonaniu całkowitej spłaty).

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version