Site icon Bizrun.pl

Bat na sprzeczności w podatkach

Jeśli spotkałeś się z różnymi interpretacjami organów skarbowych w takich samych sprawach, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.

1 stycznia 2012 r. podatnicy otrzymali nową broń w walce z niespójnymi przepisami. Wtedy właśnie rozszerzony został zakres art. 14a ordynacji podatkowej.

Podstawowa zmiana polega na tym, że odtąd każdy podatnik może złożyć do Ministra Finansów wniosek o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.

Wniosek powinien zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej.

UWAGA! Podatnik musi wskazać odpowiednie przepisy i ich niejednolite zastosowanie w identycznych sprawach, przy obowiązywaniu tych samych stanów prawnych.

Minister Finansów nie zawsze jednak wyda interpretację.  Pozostawi sprawę bez rozpatrzenia, jeśli uzna, że uzasadnienie podatnika nie jest wystarczające lub gdy w opisanej sprawie toczy się postępowanie.

WAŻNE! Nowelizacja pozwala wnioskować również w sprawach dotyczących podatków i opłat lokalnych.

Interpretacja ogólna wydawana jest w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Aby wniosek został rozpatrzony, należy wypełnić druk ORD-OG, wpłacić 40 zł na konto Izby Skarbowej i złożyć wniosek w jednej z wymienionych izb, stosownie do zakresu sprawy:
– w Warszawie – w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz przepisów ordynacji podatkowej
– w Poznaniu – w zakresie podatku od towarów i usług
– w Bydgoszczy – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
– w Katowicach – w  zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku akcyzowego
– w Łodzi – w pozostałym zakresie.

Jeśli postępowanie zakończy się wydaniem interpretacji ogólnej, wnioskodawca otrzyma zwrot kosztów.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version