Site icon Bizrun.pl

Budownictwo w czasie kryzysu

Nieustannie jesteśmy bombardowani wiadomościami tyczącymi się wciąż postępującego kryzysu ekonomicznego, który nie pozostał obojętny na branżę budowlaną.

Przedsiębiorcy i wykonawcy alarmują o znacznym spadku inwestycji w 2013 r. W związku z tym, aby zachęcić do realizowania nowych projektów domów, inwestorzy coraz częściej stawiają na najnowsze technologie, oferowane przez państwo dopłaty.

Oprócz stosowania nowych technologii, wykorzystania dopłat, silnym obecnie trendem jest kupowanie przez inwestorów małych działek, mających niestandardowe wymiary.

Podstawowym kryterium podczas wybierania projektu domu na taką działkę jest powierzchnia do zabudowy. Stąd też wybierane są domy o zwartej bryle, geometrycznym, regularnym rzucie, które zajmują mało miejsca na działce.

Pracownie architektoniczne w odpowiedzi na obecne trendy w swoich ofertach projektów domów posiadają specjalne kolekcje na wąską działkę o szerokości mniejszej niż 16 metrów w granicy działki. Ze względu na małą powierzchnię działki, budowa garażu wolno stojącego nie wchodzi niestety w rachubę. Częstym rozwiązaniem jest budowa garażu przy bocznej ścianie lub w podpiwniczeniu.

Rozpowszechnienie budowy domów energooszczędnych związane jest z państwową dopłatą do domu energooszczędnego, która jest dostępna od początku 2013 do 2018 roku. Osoby budujące dom energooszczędny mogą uzyskać nawet 30 tysięcy dopłaty, zaś nawet 50 tysięcy złotych mogą uzyskać te, które zdecydowały się na budowę domu pasywnego.

Dużym atutem domów energooszczędnych jest to, iż poprzez odpowiednie zaprojektowanie generują zminimalizowane koszty eksploatacji. Charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dobrą izolacyjność, energooszczędność tego typu projektów domów uzyskuje się poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i odpowiednich instalacji.

Projekty domów energooszczędnych to najczęściej zwarta bryła na rzucie prostokąta lub kwadratu, zawierająca ograniczoną liczbę detali architektonicznych. Dzięki prostocie projektu, łatwo jest wyeliminować mostki termiczne przez które ucieka ciepło z wnętrza budynku.

W domach energooszczędnych zalecane jest, aby dzienne pomieszczenia umieszczone były od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej. Dzięki zastosowanym dużym przeszkleniom w takich pomieszczeniach, przenikają promienie słoneczne ogrzewając i oświetlając budynek.

Po drugiej stronie budynku zaleca się umieszczenie kuchni, łazienki, pomieszczeń gospodarczych. Należy ograniczyć liczbę okien, przez które może uciekać ciepło.

Exit mobile version