Site icon Bizrun.pl

Deweloperzy chcą zdążyć przed ustawą

W marcu deweloperzy oddali do użytkowania prawie 90 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Regres zanotowano natomiast w liczbie wydawanych pozwoleń na budowę.

Po raz pierwszy od czterech miesięcy widoczne jest ograniczanie chęci do rozpoczynania nowych inwestycji – wynika z danych GUS o wynikach budownictwa mieszkaniowego w marcu.

Względem analogicznego okresu przed rokiem o 36,9 proc. wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytkowania, ale spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia. W trzecim miesiącu roku były one odpowiednio o 2,4 proc., oraz 18,7 proc. niższe w ujęciu rok do roku (r/r).

Regres jest widoczny w zakresie nowych pozwoleń na budowę. Deweloperzy otrzymali w marcu br. decyzje administracyjne pozwalające na budowę o 20 proc. mniejszej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Co prawda marzec jest ostatnim miesiącem sezonowego zahamowania w tym obszarze (w pierwszym kwartale pozwoleń wydaje się przeważnie kilkanaście procent mniej niż średnio w całym roku), ale sezonowością nie można tłumaczyć zmian w ujęciu rocznym.

Idąc jednak dalej – deweloperzy mogą obecnie koncentrować się na rozpoczęciu jak największej liczby nowych inwestycji, a nie na wielomiesięcznym procesie otrzymywania pozwoleń na budowę. Firmom budującym mieszkania może bowiem zależeć na tym, aby zdążyć z rozpoczęciem projektu jeszcze prze końcem kwietnia. Przypomnijmy, że 29 kwietnia w życie wchodzi ustawa nakładająca na firmy budujące mieszkania nowe obowiązki.

Wpływu tego aktu prawnego na wyniki budownictwa mieszkaniowego można też doszukiwać się w marcowych informacjach o liczbie rozpoczynanych budów. W trzecim miesiącu roku motorem napędowym w tej kategorii byli głównie deweloperzy. W tym czasie rozpoczęli oni budowę o 5,8 proc. większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W marcu liczba mieszkań oddanych do użytkowania (12,6 tys. sztuk) była wyższa niż przed miesiącem (o 3,8 proc.), jak i względem analogicznego okresu przed rokiem (aż o 36,9 proc.).

Cieszyć może też fakt, że marcowy wynik jest lepszy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, kiedy to oddawano do użytkowania przeciętnie 11,6 tys. mieszkań.

Nie do przecenienia, na poprawę wyników w omawianym obszarze, jest wpływ wyniku deweloperów. Zgodnie z danymi GUS w marcu oddali oni do użytkowania 5 tys. lokali, czyli o 89,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wynik ten wpisuje się w widoczny od kilku miesięcy trend. Jest to efekt kończących się budów, których rozpoczęcie przypada na pierwszą falę pokryzysowego ożywienia.

Spory spadek widoczny jest natomiast w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia. Pozwoleń wydano w marcu o 18,7 proc. mniej – w sumie 14,2 tysięcy.

Bartosz Turek – Home Broker

Fot. Getty Images


Exit mobile version