Site icon Bizrun.pl

Nowe faktury – jakie zmiany od stycznia?

Nowa ustawa deregulacyjna wprowadza od stycznia 2013 r. nowe zasady wystawiania faktur VAT. Co się zmieni?

Poniżej przedstawiamy wybrane nowości z informacją, które z nich mają charakter fakultatywny, a które muszą być wdrożone. Jednak dokonując aktualizacji programu do fakturowania warto sprawę przemyśleć kompleksowo, by w niedługim czasie nie wydawać kolejnych kwot na ponowne dostosowanie programów w firmie.

Inne dane na fakturach

Istotne są zmiany dotyczące danych, jakie trzeba będzie zamieszczać na fakturach. Część zmian jest fakultatywna i dotyczy przede wszystkim tych elementów, które już nie muszą być umieszczane, jak np. numer rejestracyjny pojazdu w przypadku sprzedaży paliwa. Nie oznacza to jednak, że od 1 stycznia takich danych już nie można zamieszczać. Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy określają zakres minimalnych danych.

Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by przedsiębiorca umieszczał na tym dokumencie dodatkowe informacje, które dla niego lub jego kontrahentów są istotne. W tym zakresie zmiany są więc fakultatywne.

Jednak zmianami objęty został także zakres danych obowiązkowych, a to oznacza, że trzeba odpowiednio zmodyfikować oprogramowanie by z początkiem roku na wystawianych fakturach były już nowe pozycje.

I tak, np. mali podatnicy nie będą już wystawiać faktur „VAT MP”, lecz umieszczą informację: „metoda kasowa”. Natomiast faktury wystawiane przez biura podróży, dla których podstawą opodatkowania jest marża, będą zawierały wyrazy: „procedura marży dla biur podróży”.

Na podobne zmiany muszą się przygotować przedsiębiorcy sprzedający towary używane – zamieszczą na fakturze „procedura marży – towary używane”. Sprzedający dzieła sztuki umieszczą informację: „procedura marży – dzieła sztuki” lub „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Faktury uproszczone do 450 zł

Wprowadzona została m.in. możliwość wystawienia faktur uproszczonych (do kwoty 450 zł). Można więc będzie zrezygnować z umieszczania na fakturze imienia, nazwiska, nazwy firmy i adresu zarówno sprzedającego jak i nabywcy.

Nie trzeba będzie również podawać np. danych o ilości dostarczonych towarów czy wykonanych usług, jak również ich wartości netto, stawki podatku, czy kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Jednak chcąc wystawiać faktury uproszczone, trzeba będzie umieścić na nich dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek kwotę podatku.

Droga otwarta, tylko zupełnie zamglona

Przedsiębiorca od nowego roku musi określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności i czytelności faktury.

Autentyczność taką „można zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.” Obowiązek ten dotyczy tylko otrzymanych faktur.

Trudno jednak stwierdzić na czym powinno to polegać w praktyce. W dużych firmach są procedury, które mogą ułatwić realizację tego obowiązku. Mali przedsiębiorcy muszą natomiast w tempie ekspresowym podjąć działania, które pozwolą na zapewnienie takiej autentyczności.

Z fakturą zbiorczą za miesiąc

Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość wystawienia faktury zbiorczej obejmującej transakcje dokonane tylko w ciągu 7 dni.

Przyjęte regulacje pozwolą wystawić jedną fakturę, która obejmie transakcje wykonane w ciągu miesiąca kalendarzowego. W takim przypadku fakturę trzeba będzie wystawić ostatniego dnia miesiąca.

Pozwoli to na odciążenie przedsiębiorców, którzy w ciągu miesiąca dokonują powtarzających się transakcji na rzecz jednego kontrahenta.

Krótsza korekta

Zmienione rozporządzenie ogranicza zakres danych, jakie należy umieści na fakturze korygującej.

Od przyszłego roku można zrezygnować z umieszczania na korekcie obok prawidłowej treści poprawianych pozycji dodatkowo pozycji i kwot błędnie wskazanych na fakturze korygowanej. Dotyczy to korekt zarówno faktur wystawionych w 2013 r. jak i wcześniejszych.

Zwolniony z prawem do wystawienia faktury

Kolejną zmianą jest wprowadzenie możliwości wystawienia faktury przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia podmiotowego (gdy wartość jego sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150 tys. zł).

Do końca tego roku faktury mogą wystawiać tylko przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Od nowego roku ograniczenie to zostanie zniesione, co oznacza, że przedsiębiorca będzie miał wybór, czy chce dokumentować dokonaną czynność wystawiając rachunek, czy fakturę.

Katarzyna Rola-Stężycka


Exit mobile version