Site icon Bizrun.pl

Jak inwestować?

W obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej, myśl o tempie i kierunku rozwoju kluczowych gospodarek świata nie napawa przesadnym optymizmem. Inwestować należy jednak niezależnie od koniunktury – na rynku zawsze można znaleźć okazje inwestycyjne.

Jak to robić? Przede wszystkim rozsądnie, zastanawiając się jak najefektywniej można wykorzystać posiadany potencjał inwestycyjny.

Oszczędzanie a inwestowanie

Ważne jest, aby na początku zdecydowanie odróżnić od siebie dwie kwestie, mianowicie, oszczędzanie od inwestowania. Pierwsze z zagadnień należy rozumieć jako wykorzystywanie wszelkiego rodzaju produktów finansowych, których stała stopa zwrotu jest zbliżona lub niewiele wyższa od inflacji. Przykład stanowić tutaj mogą lokaty bankowe czy obligacje Skarbu Państwa.

Mówiąc o inwestowaniu, mamy na myśli produkty finansowe, w przypadku których akceptujemy wyższe ryzyko, oczekując w zamian wyższego zysku.

Jak inwestują?

Z badań Instytutu Homo Homini wynika, że Polacy najchętniej korzystają z najprostszych form oszczędzania.

Produkty inwestycyjne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, dla przykładu tylko 3,3 proc. Polaków inwestuje w akcje notowane na giełdzie. Jednak obligacje stanowią pewien wyjątek, bo według badań, z takiej formy korzysta aż 20,04 proc.

Jest to równie popularny sposób na inwestowanie jak w przypadku kont oszczędnościowych (20,04 proc.) czy tradycyjnych lokat (20,07 proc.). Poziom ryzyka, jeśli chodzi o obligacje, może być nieznacznie wyższy, ale za to możliwy do osiągnięcia zysk jest znacznie atrakcyjniejszy.

Obligacje, tylko jakie?

Wspomniałem już wcześniej o obligacjach skarbowych. Ich interesującą alternatywą mogą być obligacje korporacyjne, które są emitowane przez przedsiębiorstwa.

W Polsce ten rynek rozwija się bardzo dynamiczne – przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na pozyskanie kapitału właśnie poprzez emisję obligacji. Jest w czym wybierać. W obrocie dostępne są papiery wartościowe zarówno banków, jak i firm produkcyjnych, budowlanych czy zajmujących się wierzytelnościami.

Poziom oprocentowania jest różny i zależy od wielu czynników. Możemy spotkać obligacje z kuponem zbliżonym do obligacji skarbowych (np. emisja obligacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie), jednak najczęściej oferowane oprocentowanie przekracza 10 proc. rocznie.

Głównym kryterium przy wyborze obligacji danego przedsiębiorstwa jest ocena jego wiarygodności oraz analiza oferowanych zabezpieczeń. Przy odpowiednim wyborze emitenta jest to interesująca forma inwestycji, która nie wymaga zbyt dużego kapitału.

Warto pamiętać, że wszelkie prawa i obowiązki w relacji emitent – nabywca są regulowane przez ustawę o obligacjach z dnia 29 czerwca 1995 r.

Rośnie nie tylko ryzyko

Przejdźmy do tematu związanego z większym ryzykiem, czyli inwestycji w akcje, rozumianych również jako uczestnictwo w akcyjnych funduszach inwestycyjnych. Portfele, złożone zazwyczaj z co najmniej kilkudziesięciu różnych spółek, zwykle konstruują doradcy inwestycyjni.

Jeśli jednak posiadamy większą wiedzę i skłonność do ryzyka, możemy samodzielnie podejmować decyzje nabywając akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także na parkiecie NewConnect, który jest przeznaczony dla mniejszych spółek.

Kolejną z form inwestowania, w akcje spółek zajmują się wyspecjalizowane fundusze Private-Equity. Łączą one zalety inwestycji udziałowej zapewniając zysk z realizowanego wspólnie przedsięwzięcia oraz wzrostu wartości posiadanych udziałów lub akcji danej spółki.

Sam zdecyduj

Ze względu na aktualną sytuację rynkową i rosnąca niepewność co do dalszego rozwoju kluczowych dla świata gospodarek, w najbliższym czasie można spodziewać się wielu dobrych okazji inwestycyjnych.

W przypadku podejmowania decyzji należy przede wszystkim dobrze się zastanowić, jak podzielić posiadany potencjał inwestycyjny. Powinniśmy słuchać rad innych, ale decyzje podejmować samodzielnie wybierając te inwestycje, które najbardziej pasują do naszego profilu. Wtedy osiągniemy zamierzony cel, nawet, jeśli będziemy musieli chwilę poczekać.

Nota redakcyjna:

W artykule wykorzystano dane pochodzące z badania przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Deutsche Bank PBC w lutym 2011 roku (sondaż telefoniczny przeprowadzony na losowej i reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów).

Sebastian Filaber – prezes zarządu Funduszu Opulentia


Exit mobile version