Bizrun.pl

Kolejna gratka dla kolekcjonerów

W marcu Desa Unicum organizuje trzy aukcje. Jako pierwsza odbędzie się aukcja sztuki najmłodszej, kolejna będzie aukcja sztuki dawnej. Kolekcjonerzy nie powinni także przegapić aukcji biżuterii.

Sztuka współczesna

Katalog 13. Aukcji Młodej Sztuki prezentuje przegląd aktualnych stylów artystycznych twórców młodego pokolenia.

Jedną z ważniejszych prac tej aukcji jest płótno Anny Okrasko, malowane w taki sposób, aby prezentowało inny widok w świetle UV. Okrasko w swoich pracach stawia trudne pytania o sytuację artystek. Jej działania są ironiczną refleksją nad sztuką oraz stanowią dekonstrukcję reguł, którymi rządzi się tzw. „artystyczny światek”. Prezentowana na aukcji praca z cyklu  „Znicze dla Ojca Świętego” (z 2005 roku) jest wynikiem ironicznej obserwacji masowej histerii Polaków po śmierci papieża Jana Pawła II, ale także refleksją nad zmianą wrażliwości, sposobów wyrażania swojej empatii i medializacją uczuć.

Warto też zwrócić uwagę na obraz Roxi (Roksany Kularskiej-Król) z nowego cyklu „Hommage a Violetta”. W ofercie nie zabrakło pracy Sławomira Shuty, dyptyku Darii Rozmarynowicz, a także prac Bogny Palmowskiej, Przemysława Antoszko, Laury Paweli, czy Agnieszki Borkowskiej. Na aukcji licytować będzie można także kilka prac fotograficznych młodych artystów, m.in. Dominika Tarabańskiego i Erwina Olafa.

Sztuka dawna

Dwa dni po Aukcji Młodej Sztuki odbędzie się 173. Aukcja Dzieł Sztuki, na której pod młotek pójdzie 98 przedmiotów klasyfikowanych jako sztuka dawna. Na jednej aukcji pojawiają się prace dwóch słynnych braci Gierymskich: Aleksandra i Maksymiliana. Prezentowane obrazy są ich wczesnymi dziełami, które pokazują, jak mocno dzieliły braci malarskie zainteresowania.

Maksymilian, autor wystawionego na licytację oleju „Jesień w miasteczku” (1868 r., cena wywoławcza: 60.000 zł), wciąż eksperymentował w monachijskim stylu. Aleksander natomiast interesował się już w dużym stopniu przestrzenią i światłem, czego doskonałym przykładem jest prezentowany na aukcji „Pejzaż z rzeką” (cena wywoławcza: 50.000 zł).

Na aukcji znajdziemy także obrazy Jana Chełmińskiego, Włodzimierza Łosia, Leona Wyczółkowskiego, Eugeniusza Zaka, Włodzimierza Terlikowskiego, Bolesława Biegasa, Alicji Halickiej oraz Leopolda Gottlieba.

Biżuteria

W marcu odbędzie się także 3. Aukcja Biżuterii. W katalogu znalazło się ponad osiemdziesiąt klejnotów, które napłynęły z terenu całej Polski. Każdy przedmiot posiada certyfikat autentyczności.

Ceny wywoławcze precjozów zaczynają się od 1.000 zł. Od tej kwoty licytowana będzie unikatowa broszka zdobiona techniką mikromozaiki, pochodząca z Wenecji z II połowy XIX wieku. W ofercie znalazła się również biżuteria patriotyczna z pocz. XIX wieku, liczne przykłady biżuterii biedermeierowskiej, a także kilka precjozów w bardzo popularnym ostatnio stylu art déco.

Jednak największą atrakcją tej aukcji będzie pochodząca z połowy XIX wieku brosza wykonana ze złota i srebra, wysadzana diamentami o łącznej masie 14 karatów w starym szlifie brylantowym (cena wywoławcza: 115.000 zł). W centrum kompozycji broszki znajduje się diament o masie ok. 3,80 karata.

Terminy aukcji:
– 13. Aukcja Młodej Sztuki: wtorek, 13 marca 2012, g. 19
– 173. Aukcja Dzieł Sztuki: czwartek, 15 marca 2012, g. 19
– 3. Aukcja Biżuterii: czwartek, 22 marca 2012, g. 19

Exit mobile version