Site icon Bizrun.pl

Kusi Cię metoda kasowa? Sprawdź zalety i wady

Przedsiębiorcy, którzy chcą wybrać kasową metodę rozliczania VAT, mają w tym roku czas do 15 stycznia. Taka metoda pozwala rozliczać się z podatku dopiero po otrzymaniu płatności od kontrahenta.

Kasowe rozliczenie dotyczy zarówno obowiązku uiszczania VAT-u należnego, jak i prawa do odliczenia kwoty VAT-u naliczonego. Kasowa forma oznacza, że rozliczenie następuje dopiero po faktycznym wpływie środków pieniężnych do firmy.

A zatem podatek należny przedsiębiorca zapłaci dopiero wtedy, gdy kontrahent ureguluje należność (w niektórych przypadkach nie później jednak niż 180 dni od upływu terminu płatności), natomiast podatek naliczony odliczy tylko po dokonaniu zapłaty za zakupione towary i usługi.

Tylko dla małego podatnika

Wyboru kasowej metody rozliczeń w 2013 r. może dokonać podatnik, u którego wartość sprzedaży w 2012 r. nie przekroczyła 4.922.000 zł (wraz z kwotą należnego podatku VAT).

Dodatkowo, w przypadku maklerów, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów oraz zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, wartość otrzymywanych prowizji (wraz z kwotą podatku) nie może w poprzednim roku podatkowym wynieść więcej niż 185.000 zł.

Rozliczenie co kwartał

Kasowe rozliczenie determinuje późniejszy moment powstania obowiązku podatkowego, a także rozliczanie podatku co kwartał. W przypadku, gdy sprzedaż świadczona jest na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT, obowiązek podatkowy po stronie małego podatnika sprzedającego towary bądź usługi powstanie w dniu całościowego lub częściowego otrzymania zapłaty.

Sprzedaż na rzecz każdego innego podmiotu oznacza natomiast, że przedsiębiorca rozliczy VAT z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, z tym że nie później niż 180. dnia od momentu wydania towaru bądź wykonania usługi.

Częściowa zapłata uprawnia do rozliczenia podatku tylko w odpowiadającej tej zapłacie części.

Dobre i złe strony

Korzystanie z rozliczania kasowego pozwala regulować zobowiązania podatkowe bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Pozwala bowiem nie płacić podatku w sytuacji, gdy kontrahent nie uregulował zobowiązania.

Wybór metody kasowej oznacza jednak, że nabywca będzie mógł odliczyć podatek zawarty w cenie nabywanych towarów czy usług dopiero wtedy, gdy sam zapłaci. Stawia to takich przedsiębiorców w gorszej sytuacji.

Z jednej więc strony wybór metody kasowej może oznaczać, że część podmiotów nie będzie chciała współpracować z takim przedsiębiorcą. Z drugiej jednak, ma to też swoje dobre strony – pozwala zweryfikować rzetelność kontrahenta już na samym początku.

Można bowiem przyjąć, że dla przedsiębiorcy, który zamierza regulować w terminie swoje zobowiązania, uzależnienie prawa do odliczenia od terminu zapłaty należności z faktury, nie będzie stanowiło z reguły problemu.

Warto mieć także na uwadze, że rozliczanie kasowe wymaga prowadzenia dodatkowych ewidencji dotyczących terminów wydania towaru oraz terminów płatności za konkretne faktury w części lub w całości.

Czas do 15 stycznia

Dla kogo zatem kasowe rozliczenie podatku VAT może okazać się korzystne?

Przede wszystkim dla przedsiębiorców, których działalność jest niewielka – wystawiają mało dokumentów sprzedaży i robią małe zakupy.

Jeśli spełniający warunki małego podatnika przedsiębiorca zdecyduje się na wybór metody kasowej, zobowiązany jest odpowiednio wcześniej pisemnie powiadomić o tym urząd skarbowy.

Co do zasady, jeśli podatnik chciałby skorzystać z tej metody rozliczeń od 1 stycznia 2013 r., musiałby złożyć zawiadomienie do 31 grudnia 2012 roku. Ustawodawca jednak, z uwagi na ostatnią zmianę przepisów, wydłużył termin poinformowana o wyborze kasowego rozliczenia do 15 stycznia. Termin ten obowiązuje także dla rezygnacji z tego rozliczenia.

Katarzyna Miazek

Fot. Getty Images

Exit mobile version