Site icon Bizrun.pl

Wydatki na biznesplan zmniejszą podatek

Warunkiem koniecznym do pozyskania finansowania inwestycji często jest przedstawienie biznesplanu. Na szczęście wydatki związane z jego przygotowaniem można odliczyć od podatku.

Inwestycje mające na celu rozwój podmiotu gospodarczego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla przedsiębiorców we wczesnych fazach rozwoju. Poza trudnościami związanymi z koniecznością sporządzenia szczegółowego planu przedsięwzięcia, oczywistym problemem, z którym borykają się podatnicy, jest brak funduszy własnych lub ilość niewystarczająca na sfinansowanie zaplanowanej inwestycji.

Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest pozyskanie kapitału obcego, np. w formie kredytu bankowego lub też dotacji celowej z programów rozwojowych Unii Europejskiej. Wówczas często wymagany jest dobrze przygotowany biznesplan.

Ze względu na poziom skomplikowania przeprowadzanych analiz finansowych w ramach tworzenia wspomnianego planu biznesowego, wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowego opracowania, sporządzonego dla indywidualnego przedsiębiorstwa przez profesjonalistów.

Koszt takiej usługi, uzależniony jest w dużym stopniu zarówno od podmiotu odpowiedzialnego za przeprowadzenie stosownych badań, jak również od rozmiarów i zakresu planowanej inwestycji. Konsekwencją tego jest fakt, iż wartość wynagrodzenia z tego tytułu opiewa na kwotę rzędu od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na szczęście przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku ze sporządzeniem profesjonalnego biznesplanu do kosztów podatkowych, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Na możliwość zaliczenia tego typu wydatków do kosztów podatkowych wskazuje m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25.06.2012 r. (sygn. IPTPB1/415-199/12-4/AG).

W sytuacji, gdy przedsiębiorca może wykazać potrzebę sporządzenia biznesplanu, poza samym poniesieniem wydatku musi pamiętać także o właściwej jego dokumentacji, co pozwoli na bezpieczne rozliczenie kosztu.

Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski – Tax Care

Fot. Getty Images

Exit mobile version