Site icon Bizrun.pl

Chcesz sprzedawać? Zadbaj o design!

Wyobraź sobie nowoczesny, zaawansowany technicznie komputer, być może najnowocześniejszy na świecie. Ale wyobraź sobie także, że jego wnętrzności zostały włożone do obudowy ze źle spasowanego, szarego, wydzielający brzydki zapach plastiku. Czy taki produkt miałby dziś szansę na sukces?

„Chcemy wypuszczać produkty zaawansowane technologicznie, w prostych opakowaniach, żeby było widać, jak bardzo są zaawansowane” – mówił Steve Jobs, kiedy na początku lat osiemdziesiątych firma Apple pracowała nad przygotowaniem pierwszego komputera Macintosh*. Wówczas te słowa mogły wydawać się odkrywcze. Niewiele firm koncentrowało wtedy swoją uwagę na designie, a jeszcze mniej przywiązywało wagę do takich elementów jak opakowanie towaru.

Dziś, „jeśli coś nie wygląda atrakcyjnie, po prostu się nie sprzedaje” – stwierdza Richard Hall w książce „Marketing bez tabu, czyli jak to robią najlepsi” i podaje przykład butelki wódki Absolut, która dzięki swojemu udanemu projektowi… zwiększa przyjemność z picia.

W jaki sposób opakowanie lub wygląd produktu może zwiększać przyjemność z jego używania?
Liczy się siła skojarzeń. Ładne opakowanie wyróżnia towar na półce w sklepie, może więc sprawić, że klient uzna je za bardziej wyjątkowe od innych. Tym bardziej dotyczy to wyglądu samego produktu. Jeśli po wyjęciu przedmiotu z pudełka okaże się, że jest on ładny, zgrabnie zaprojektowany, przyjemny w dotyku, kupujący odniesie wrażenie, że trzyma w ręku rzecz wysokiej klasy, której producent dołożył wszelkich starań, by zadowolić kupujących. Klient poczuje się wówczas potraktowany wyjątkowo. Odniesie wrażenie, że swoje ciężko zarobione pieniądze oddał firmie, która w zamian traktuje go z szacunkiem.

Do dobrze zaprojektowanych przedmiotów nabieramy większego zaufania, traktujemy je jako lepsze od tych, które – choć może równie dobre – nie wzbudzają swoim wyglądem pozytywnych emocji.

Dlatego już na etapie projektowania produktu i jego opakowania, spróbuj odpowiedzieć sobie na pewne pytania.
– Jakie cechy mają wyróżniać Twój produkt?
– Jakie wrażenie chcesz wywołać w klientach?
– Czy produkt ma być skierowany do osób tradycyjnych czy nowoczesnych?
– Czy ma być to produkt łatwo dostępny (niskobudżetowy), przeznaczony dla klasy średniej czy luksusowy?
– Jak połączyć dobry design z funkcjonalną, intuicyjną obsługą?
– Jakie informacje warto wyeksponować na opakowaniu produktu?
– Co możesz zrobić, aby design produktu i opakowanie zaskoczyło Twoich konkurentów?

UWAGA! Liczy się nie tylko treść informacji zawartych na pudełku, ale także forma opakowania, jego styl, użyta na nim czcionka – a więc wrażenie, które wywołuje. Jeszcze ważniejszy jest sam produkt: liczy się nie tylko jego wygląd, ale także zapach oraz wrażenia dotykowe!

To świetny projekt sprawia, że klienci przywiązują się do danej marki. Jeśli coś zostało pieczołowicie, starannie, a przy tym odważnie zaprojektowane, ma większe szanse na dołączenie do grona produktów kultowych, a przynajmniej popularnych. Oczywiście wygląd nie może stanowić obietnicy bez pokrycia. Musi stać za nim wysoki poziom techniczny i dokładność wykonania.

Nie oznacza to, że do projektowania powinieneś zabrać się sam, nawet jeśli nie masz do tego talentu i umiejętności. Najpierw rozejrzyj się na rynku. Popatrz na przedmioty, które lubisz i które Ci się podobają. Nie muszą być to wcale rzeczy związane z branżą, w jakiej działasz. Po prostu spisz marki, które dzięki udanym projektom wzbudzają Twoje uznanie i do których chciałbyś upodobnić swój własny styl. W ten sposób określisz tzw. DNA swojej marki.

Gdy już to zrobisz, zdaj się na dobrych projektantów. Dziś, gdy wygląd produktów tak bardzo wpływa na decyzje zakupowe klientów, nie warto oszczędzać na designie. Jeśli jednak nie masz dużego budżetu, wcale nie musisz być na straconej pozycji. Poszukaj informacji o konkursach dla młodych projektantów, obejrzyj ich prace, a potem postaraj się pozyskać do współpracy młodych-zdolnych, którzy z pewnością nie będą tak kosztowni jak wielcy designerzy. Pozwól im rozwinąć skrzydła, dając im szansę, by swój talent wykorzystali przy projektowaniu wzorów Twoich produktów.

Pamiętaj przy tym, że choć warto inspirować się dobrym designem, to jednak nigdy nie możesz posunąć się do plagiatu. Podpatruj, łącz pomysły, ale nigdy niczego nie kopiuj.

* Cytat pochodzi z książki „Steve Jobs” autorstwa Waltera Isaacsona

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images


Exit mobile version