Site icon Bizrun.pl

Jak obniżyć koszty reklamy i public relations?

Chcesz, aby Twoja firma zacisnęła w tym roku pasa? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że myślisz o ograniczeniu wydatków na reklamę i public relations…

Można tłumaczyć, wyjaśniać, przekonywać, że gdy sytuacja się pogarsza, warto zwiększać wydatki na promocję, by powstrzymać odpływ klientów czy też poprawić wolumen sprzedaży. Ale nic z tego – przedsiębiorcy często i tak upierają się przy tym, że jeśli mają ciąć koszty, zacząć powinni od reklamy i public relations.

No dobrze, ale jeśli już nie ma innej drogi, postaraj się nie tyle obciąć budżet np. o 10 proc., ile zracjonalizować ponoszone wydatki. Może się bowiem okazać, że takie same, albo i lepsze efekty niż dotychczas mogą Ci zapewnić tańsze działania.

Gadżety reklamowe

Gadżety bywają fajne, więc lubimy je kupować, ozdabiać naszymi logotypami, a następnie rozdawać klientom.

Tłumaczymy sobie, że w ten sposób zwiększamy rozpoznawalność firmy i wzbudzamy pozytywne emocje wśród naszych partnerów handlowych. Prawda jest jednak taka, że dziś, gdy długopis z własnym logo ma już prawie każda firma, jego posiadanie nie wiąże się już z prawie żadnym prestiżem. Za to z wydatkami – owszem.

Policz, ile podobnych kosztów generuje Twoja firma. Jak wiele zamawia się w niej niepotrzebnych teczek, długopisów, kalendarzy. Pomyśl, które z tych przedmiotów są naprawdę potrzebne i przekładają się na późniejszą sprzedaż lub faktycznie budują wizerunek firmy. Nie rezygnuj z tych, które spełniają swoją rolę, ale wykreśl z budżetu te, które służą tylko mnożeniu kosztów.

Własny dział czy outsourcing?

Czy reklamą oraz sferą PR zajmujesz się sam, zatrudniasz do tego celu odpowiednie osoby, czy zlecasz działania tego typu firmie zewnętrznej?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie jest najlepsze. Z jednej strony zakłada się, że jeśli dana firma sama dba o wizerunek i promocję, zrobi to z większym zaangażowaniem niż zewnętrzna agencja. Z drugiej jednak, to właśnie agencja ma profesjonalne przygotowanie i musi rozliczyć się z klientem, prezentując efekty swoich działań. Spoczywa więc na niej większa odpowiedzialność.

Również wydatki mogą kształtować się różnie. Jeśli zatrudniasz specjalistę do spraw promocji, sprawdź, czy jego koszty pracy oraz koszty podejmowanych przez niego działań nie są wyższe niż gdybyś zdecydował się na outsourcing. Może się okazać, że agencja wykonałaby podobne akcje taniej, bo każdy jej pracownik pracuje dla wielu, a nie dla jednego klienta. Dzięki temu koszty jego zatrudnienia rozkładają się na kilka firm.

Każdy przedsiębiorca musi jednak sam policzyć, co bardziej opłaca się w jego specyficznej sytuacji.

Ceny i elastyczność

Nie zakładaj z góry, że jeśli prowadzenia fanpage’a na Facebooku lub wykonanie ulotek w jednej firmie kosztuje X zł, to taką samą cenę zapłaciłbyś w innej. Różne agencje są w stanie zaproponować bardzo podobne usługi w bardzo różniących się od siebie cenach.

Poza tym weź pod uwagę, czy podejmując współpracę z daną agencją, rozliczasz się płacąc abonament za określony pakiet usług, czy też płacisz za każde działanie oddzielnie. Sprawdź, czy abonament rzeczywiście jest tańszy niż zamówienie poszczególnych usług. Porównaj to z cenami oraz warunkami współpracy w innych agencjach. Weź pod uwagę te, które umożliwiają bardziej elastyczne planowanie i korygowanie budżetu.

Na rynku istnieje wiele agencji reklamowych oraz agencji PR. Istnieją jednak również istne hybrydy, które łączą obydwa typy aktywności. Szczególnie dla małych i średnich firm korzystanie z ich usług może być bardzo korzystne. Public relations może w tym przypadku wspierać kampanię reklamową (i odwrotnie). Na Twoje zlecenie agencja może przygotować spójną strategię działań PR oraz reklamowych.

Precyzyjnie do klienta

Jeśli chcesz zaoszczędzić, eliminuj przypadkowe wydatki. Reklama reklamie nie jest równa. Nie szczędź pieniędzy na te działania, które skierowane są do autentycznej grupy docelowej Twojej firmy. Unikaj natomiast rozdrabniania się, „łapania wielu srok za jeden ogon”, czyli mówiąc inaczej – intensyfikowania wydatków w nowych, nieznanych Ci kanałach.

Jeśli klientów pozyskujesz głównie w internecie, to tam powinien być skierowany zarówno budżet, jak i wysiłki promocyjne. Jeśli natomiast klientów pozyskujesz podczas imprez branżowych (np. targów), nie ograniczaj wydatków na ten cel. Skup się na tych kanałach, którymi firma pozyskuje najwięcej pieniędzy i to stamtąd postaraj się „wyciągnąć” jak najwięcej.

Dzięki temu Twój przekaz reklamowo-wizerunkowy będzie precyzyjnie trafiał do potencjalnych klientów. Na eksperymenty lepiej sobie pozwolić w latach tłustych, gdy nie będziesz musiał szukać oszczędności.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images

Exit mobile version