Site icon Bizrun.pl

Co zrobić, gdy bateria w laptopie krótko trzyma?

Niektóre elementy laptopa w sposób naturalny ulegają zużyciu. Tak się dzieje z bateriami, które z czasem coraz krócej podtrzymują napięcie w urządzeniu, oraz z zasilaczami.

Jeśli chodzi o wymianę zasilacza sprawa wydaje się prosta. Są dwie możliwości: kupno oryginału u autoryzowanych dystrybutorów lub dobrej jakości zamiennika. Tanie podróbki to niestety słabej jakości plastik i kable z niewielką ilością zabezpieczeń. Dlatego wybór podjęty wyłącznie ze względu na cenę może okazać się krótkotrwałym rozwiązaniem – niekiedy nawet niebezpiecznym dla komputera.

Z bardziej skomplikowaną sytuacją mamy do czynienia w przypadku baterii. Dobrze traktowana bateria może posłużyć nam nieco dłużej. Dlatego warto pamiętać, by nie nagrzewać laptopa (optymalna temperatura pracy to 0-25 stopni Celsjusza), z tego też powodu nie powinno się stawiać laptopa na miękkich powierzchniach, takich jak łóżko czy koc.

Baterii szkodzi również ciągłe doładowywanie (podłączanie zasilacza, gdy poziom wynosi na przykład 60%). Trzeba więc pamiętać, by pozwolić akumulatorowi podziałać.

WAŻNE! Przynajmniej raz w tygodniu odłącz laptop od zasilania i pracuj na nim dopóki bateria całkiem się nie rozładuje.

Mimo stosowania się do powyższych zaleceń, starzenia się baterii nie powstrzymamy – niesatysfakcjonujący, dużo krótszy od oryginalnego czas pracy laptopa to znak, że warto pomyśleć nad jej wymianą.

Decyzja o wymianie baterii wymusza na nas podjęcie kolejnej: co wybrać? Możemy zdecydować się na zakup oryginalnej baterii, spróbować zregenerować stary akumulator lub wybrać kuszący ceną zamiennik. Przyjrzyjmy się każdemu rozwiązaniu.

Kupno oryginalnej baterii wydaje się pomysłem najlepszym i najbezpieczniejszym. Ma jednak swoje minusy. Klientów odstrasza wysoka cena (od 200 do 600 złotych). Częstym powodem rezygnowania z tej opcji jest również brak dostępnych oryginalnych baterii do starszych modeli laptopów.

Regeneracja starego akumulatora polega na wymienieniu zużytych ogniw na nowe. Przede wszystkim, między bajki włóżmy polecane na forach internetowych sposoby w stylu „zamrażanie ogniw baterii”. Takie domowe eksperymenty miały sens w czasach baterii niklowo-kadmowych. Zamrożenie obecnie używanych baterii litowo-jonowych może przynieść odwrotny do zamierzonego efekt.

Przy wymianie samych ogniw należy pamiętać o zastosowaniu materiału dobrej jakości. Niestety zdarza się, że firmy oszukują klientów: na nalepkach opisują pojemności ogniw jako 5200 mAh, choć w rzeczywistości użyte ogniwa mają zaledwie 4000 mAh lub 4400 mAh. Pojemność sprawdzić można dobrymi programami do diagnostyki baterii.

Ostatnim z wymienionych sposobów radzenia sobie ze starą baterią, jest kupienie zamiennika. Na pewno spodoba się cena, najczęściej nie przekraczająca 200 złotych. Zamiennik będzie również wybawieniem, gdy zaprzestano produkcji oryginalnych baterii do danego modelu laptopa.

Trzeba pamiętać, by zamiennik był dobrze dopasowany do komputera, chodzi nie tylko o wielkość baterii (nie może być luzu, ale bateria nie powinna również wystawać), ale przede wszystkim o jej parametry techniczne.

Napięcie powinno być takie same jak to z naszego starego akumulatora, dopuszcza się jednak minimalne różnice (do 0,5 V). Pojemność baterii nie powinna być mniejsza od oryginalnej.

Źródło: www.zeta-notebooks.pl

Fot. Getty Images

Exit mobile version