Site icon Bizrun.pl

Nowe technologie w przemyśle oponiarskim

W dobie prężnego rozwoju motoryzacji oraz popularności samochodów, ciężko wyobrazić sobie życie bez opon. Od I połowy XIX wieku firmy zajmujące się ich produkcją starają się podnosić jakość swych wyrobów i ułatwić życie kierowcom na całym świecie.

Przemysł oponiarski ma się coraz lepiej i nawet światowy kryzys nie jest w stanie powstrzymać go przed wprowadzeniem na rynek nowoczesnych produktów. Czym zaskakują nas producenci opon?

Skromne początki

W dziejach przemysłu oponiarskiego najważniejszym wydarzeniem było odkrycie właściwości mleczka kauczukowego. W jego efekcie zaczął rozwijać się przemysł gumowy, a wraz z nim – produkcja opon.

W historii tej branży na stałe zapisały się takie nazwiska, jak Goodyear, który odkrył proces wulkanizacji kauczuku oraz Thomson, któremu świat motoryzacji zawdzięcza oponę pneumatyczną. Pod koniec XIX stulecia do tego duetu dołączyli bracia Michelin, którzy opatentowali oponę pneumatyczną rozbieralną.

W porównaniu z dzisiejszymi możliwościami te wynalazki mogą wyglądać dość skromnie, jednak to dzięki nim w branży motoryzacyjnej oraz w przemyśle gumowym nastąpił istotny przełom.

Nowoczesne technologie

Współcześni producenci opon mogą korzystać z nowoczesnych materiałów oraz technologii, o których twórcy przemysłu oponiarskiego mogli tylko śnić. Dzięki nauce oraz postępowi technicznemu dzisiejsze opony mogą zaskoczyć swą funkcjonalnością oraz dbałością o bezpieczeństwo użytkowników.

Nowe rozwiązania mają przyciągać klientów oraz ułatwiać im życie. Które z nowoczesnych technologii zasługują na szczególną uwagę?

We współczesnym przemyśle oponiarskim stawia się przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz ekologię. Stąd też prace nad nowymi modelami opon bieżnikowanych oraz korzystanie z nowych dodatków do mieszkanek gumowych.

Choć w dalszym ciągu podstawowym składnikiem każdej opony są liczne odmiany naturalnego kauczuku, pojawiają się ciekawe dodatki do otrzymywanej z nich masy gumowej. Najpopularniejszym i stosowanym od 20 lat rozwiązaniem jest wykorzystywanie w produkcji opon krzemionki.

Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu przyczepności. Podobne właściwości wykazują również te opony, które powstały przy zastosowaniu dodatku olejku ze skórki pomarańczy oraz te, do których dodany został mniszek.

Współczesny przemysł oponiarski w pogoni za nowymi rozwiązaniami sięga również po takie technologie, jak Run Flat czy Kevlar. Tu głównym celem jest zapewnienie kierowcy maksymalnego bezpieczeństwa.

Opony Run Flat pozwalają na jazdę nawet wtedy, gdy nastąpi utrata ciśnienia w oponie, zaś Kevlar – na lepsze reagowanie ogumienia na drogę. Trwają również prace nad oponami, w których powietrze mają zastąpić materiały polimerowe. Ze względu na ich wyjątkową trwałość, prototypami takich opon już zainteresowała się amerykańska armia.

Najważniejsze firmy w przemyśle oponiarskim

Światową potęgą w przemyśle oponiarskim jest działająca od końca XIX wieku firma Goodyear, z którą konkuruje europejska potęga, czyli Michelin.

Te dwie marki są doskonale znane z innowacyjnych rozwiązań oraz ze stosowania najnowocześniejszych technologii. To one od XIX stulecia narzucają rytm tej gałęzi przemysłu i przyczyniają się do rozwoju motoryzacji.

Polska, jak na największego producenta opon w Europie Środkowej przystało, również może pochwalić się cenionymi firmami z wieloletnią tradycją. Dwie najważniejsze firmy w Polsce powstały w okresie międzywojennym i dobrze funkcjonują do dnia dzisiejszego. To poznański Stomil oraz Dębica, które nie stronią od nowości i starają się nadążyć za światowymi trendami. A wszystko po to, by przyciągnąć coraz bardziej wymagających klientów i utrzymać stabilną pozycję na rynku.

Rys. Getty Images

Exit mobile version