Site icon Bizrun.pl

Coworking zamiast biura

Jeśli nie stać Cię na wyjęcie biura, a nie chcesz prowadzić firmy w domu lub zależy Ci, by z klientami spotykać się w dogodnej lokalizacji, być może coworking jest właśnie dla Ciebie.

Idea coworkingu polega na tworzeniu wspólnych miejsc pracy dla ludzi, którzy prowadzą własne jednoosobowe firmy lub nawet pracują na etacie, ale na zasadzie telepracy. Korzystając z usług firmy coworkingowej, możesz wynająć biurko na godziny (lub zarezerwować je na określoną liczbę godzin w miesiącu).

Płacąc za biurko, przeważnie otrzymujesz dostęp nie tylko do stołu i krzesła, ale także do urządzeń biurowych (nie musisz ich kupować) oraz do kuchni.

Nie mniej istotny jest kontakt z ludźmi. Jeśli wynająłeś biurko, nie spędzasz czasu samotnie, wykonując zlecenia przy domowym komputerze, ale możesz przedyskutować swoje pomysły z innymi freelancerami. Korzystanie z „biurka na godziny” pomaga też w oddzieleniu spraw zawodowych od życia osobistego. Aby wykonać zlecenie, musisz ubrać się i wyjść „do pracy”, a to znacznie bardziej motywuje do działania niż możliwość wykonywania pracy w domu.

Firmy coworkingowe przeważnie znajdują się w dogodnych lokalizacjach, dzięki czemu łatwo będziesz mógł umówić się na spotkanie z klientem. By w trakcie rozmowy z nim nie przeszkadzać innym pracującym, możesz wynająć salę spotkań.

Jeśli firma coworkingowa znajduje się pod prestiżowym adresem, prawdopodobnie oferuje także możliwość udostępniania tego adresu do celów rejestracyjnych. Oznacza to, że jeśli chcesz, za opłatą możesz oficjalnie zarejestrować własną działalność w tym właśnie miejscu. Usług towarzyszących coworkingowi może być znacznie więcej, warto więc sprawdzić co ma do zaproponowania dana firma.

WAŻNE! Ceny za wynajem biurka zaczynają się od 10 zł/h, a w abonamencie mogą być jeszcze niższe. Wynajęcie sali spotkań wiąże się z opłatą 20-50 zł/h. Wirtualny adres kosztuje przeważnie 100-200 zł miesięcznie. Najdroższe będą oczywiście miejsca w centrach dużych miast.

Jeśli przede wszystkim chciałbyś oddzielić sprawy firmowe od osobistych, ale rzadko spotykasz się z klientami, wtedy możesz zdecydować się na mniej atrakcyjną lokalizację. Jeśli zależy Ci na prestiżowym adresie i na częstych spotkaniach w reprezentacyjnym miejscu, warto postawić na centrum miasta.

Przed podjęciem decyzji o związaniu się z danym biurem coworkingowym, warto policzyć miesięczne koszty wynikające z jego cennika i porównać je z kosztem wynajęcia biura w podobnej lub alternatywnej lokalizacji. Z pewnością w większości sytuacji tańsze okaże się wynajmowanie biurka niż całego biura np. w centrum Warszawy.

Jeśli jednak Twoja firma bez przeszkód mogłaby funkcjonować np. na peryferiach stolicy lub poza jej granicami, bardziej korzystny finansowo może okazać się wynajem biura. Każdy przedsiębiorca sam musi rozważyć, co w jego indywidualnej sytuacji opłaci się bardziej.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz spróbować coworkingu, odwiedź dane biuro (a najlepiej porównaj kilka biur). Sprawdź, jakie warunki panują w pokojach, jaki sprzęt otrzymasz do dyspozycji i jak wygląda obsługa klienta. Jeśli interesuje Cię stała współpraca, możesz spróbować wynegocjować cenę lepszą niż w cenniku.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version