Site icon Bizrun.pl

Czy własna firma jest lepsza niż praca na etacie?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może być wspaniałą przygodą, która w przyszłości może przełożyć się na niezależność finansową. Słowo „może” jest tutaj jednak bardzo ważne, bo na młodego stażem przedsiębiorcę czyha wiele niebezpieczeństw.

Jeśli wyobrażasz sobie, że być właścicielem firmy oznacza sączyć kolorowe drinki i jeździć luksusową limuzyną w otoczeniu ochroniarzy i pięknych hostess… Zejdź na ziemię! Jeśli otwierasz firmę, by prowadzić ją jako samodzielny przedsiębiorca, czeka Cię bardzo dużo pracy. Własny biznes ma jednak kilka istotnych zalet, które mogą Cię pozytywnie nakręcać i dawać satysfakcję większą niż praca na etacie.

Niezależność

Jeśli w Twoim przypadku zakładanie własnej firmy oznacza rezygnację z etatu, własny biznes może być dla Ciebie niczym odzyskanie wolności.

Koniec z siedzeniem po godzinach w cudzej firmie, koniec ze spełnianiem poleceń szefa, koniec z byciem uzależnionym od czyjegoś dobrego lub złego humoru. Teraz to Ty rozdajesz karty, sam stajesz się panem swojego losu, a Twój sukces nie jest uzależniony od tego, jak ktoś inny radzi sobie w biznesie.

Pamiętaj jednak, że ta wolność ma i swoją drugą stronę. Jest nią odpowiedzialność. Niezależność jest kusząca, ale i wymagająca. Musisz pokazać sobie i innym, że jesteś w stanie sprostać wyzwaniu i zarobić na siebie, a być może również na swoją rodzinę. W razie niepowodzenia nie będzie nikogo, na kogo mógłbyś zwalić winę.

Nienormowany czas pracy

Koniec z etatem to także większa swoboda pod względem miejsca i czasu wykonywania działalności.

Sam będziesz decydował o tym, o której godzinie chcesz zaczynać i kończyć pracę. Jeśli tylko będziesz potrzebował pilnie wyjechać albo zrobić sobie wolne, nie będziesz musiał prosić szefa o urlop.

Problem może stanowić jedynie to, że nienormowany czas pracy bardzo często staje się stanem pracy permanentnej. Gdy masz świadomość, że przepracowane godziny przekładają się na Twoje przychody, trudno znaleźć czas dla rodziny, a tym bardziej dla siebie.

A jednak warto o tym pomyśleć od razu, tak aby pracy na etacie nie zamienić na niewolnictwo we własnej firmie, co bardzo szybko może odbić się na Twoim zdrowiu i efektywności.

Możliwość łączenia pasji z zarabianiem

W pracy na etacie często zajmujemy się tym, co musimy, a nie tym, co chcemy wykonywać. Jeśli zamierzasz rozpocząć własną działalność gospodarczą, postaraj się, by wiązała się ona z Twoją pasją, zainteresowaniami, z czymś, co nie będzie Cię zanadto nudziło ani męczyło. Wykorzystaj tę szansę, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Niezależność, samodzielne decydowanie o sobie i o czasie przeznaczonym na pracę, możliwość łączenia pasji z zarobkiem to kuszące zalety pracy „na swoim”. Pozyskiwanie kolejnych klientów i ich zadowolenie z Twoich produktów lub usług będzie przekładało się na Twoją rosnącą satysfakcję i zaangażowanie.

Weź jednak pod uwagę także i argumenty przeciwko własnej działalności.

Przepisy

Prowadzenie firmy wymaga sprawnego radzenia sobie w gąszczu przepisów. Szczególnie uciążliwe mogą być te związane z podatkami oraz kodeksem pracy (jeśli zatrudnisz pracowników). Problemy z prawem często wynikają stąd, że przepisy są nieprecyzyjne i dają pole do odmiennej interpretacji.

Koszty

Co miesiąc będziesz musiał zarobić nie tylko na pokrycie kosztów osobistych, ale także na czynsz, obsługę księgową oraz ZUS. Jeśli nie będziesz miał możliwości korzystania z preferencyjnych stawek, miesięczny koszt ubezpieczeń społecznych wyniesie ok. 1 tys. zł, bez względu na to, jakie będą Twoje przychody. Pod tym względem znacznie „uczciwszy” będzie urząd skarbowy, bo podatek zapłacisz tylko wtedy, gdy będziesz miał zysk.

Kontrahenci

Jeśli nie prowadzisz sprzedaży detalicznej, weź pod uwagę, że niektórzy kupujący będą chcieli płacić z odroczonym terminem płatności, którego następnie nie zawsze będą przestrzegać. Nieterminowe płatności nie ułatwią Ci życia.

Konkurenci

Musisz przygotować się także na to, że na rynku nie jesteś sam. Presja cenowa ze strony konkurentów, czy próby „podbierania” Twoich klientów mogą stać się nieprzyjemnym elementem Twojej codzienności.

Co lepsze – etat czy firma?

Na tak postawione pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę zarówno osobistą sytuację, branżę, w której chciałbyś działać, jak również swoje indywidualne preferencje. Jeśli jesteś osobą pełną pomysłów i niechętną do podporządkowywania się innym, pewnie docenisz zalety wynikające z prowadzenia własnej działalności.

Jeśli jednak bardziej cenisz spokój i bezpieczeństwo, być może lepiej będzie, jeśli porzucisz biznesowe marzenia i polubisz się z etatem. W końcu własną firmę warto zakładać po to, by w życiu było lepiej, ciekawiej i przyjemniej. Jeśli myśl o własnej działalności nie wzbudza w Tobie pozytywnych emocji, wcale nie musisz iść tą drogą. Wybór należy do Ciebie.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images

Exit mobile version