Site icon Bizrun.pl

Jak pasję zmienić w biznes?

Nie wiesz co mogłoby być Twoim sposobem na biznes? Zwróć się ku swoim pasjom i zainteresowaniom. Tam znajdziesz odpowiedź.

Pomysły na firmę biorą się zazwyczaj z dwóch źródeł. Pierwszym jest bardzo racjonalna kalkulacja. Obserwujesz rynek, zauważasz na co jest aktualnie zapotrzebowanie i w końcu… robisz to, co wielu innych. Podczepiasz się pod aktualny trend, niezależnie od tego, czy dana branża interesuje Cię, czy nie. Wiąże się z tym pewne ryzyko – zakładając nawet, że pomysł będzie strzałem w dziesiątkę z finansowego punktu widzenia, pojawia się pytanie, czy starczy Ci energii, motywacji, zaangażowania, by przez kilka kolejnych lat zajmować się czymś, co zupełnie Cię nie interesuje? To może być wyczerpujące.

Jeśli skupisz się na tym, co umiesz i lubisz robić, a przynajmniej co wiąże się z tematyką, która Cię interesuje, masz większe szanse zaangażować się w biznes całym sobą. A takie zaangażowanie przeważnie przynosi dobre efekty. Znając daną branżę lub chętnie zgłębiając informacje na jej temat, łatwiej znajdziesz swoją własną niszę, czyli takie „poletko”, na którym będziesz miał niewielu konkurentów. Oczywiście, to także nie jest pozbawione ryzyka – może się okazać, że dana nisza jest za mała, że potencjalnych klientów jest niewielu lub trudno do nich trafić.

WAŻNE! Bez względu na to, czy biznes zakładasz jedynie na podstawie racjonalnej argumentacji czy z porywu serca, nie kieruj się wyłącznie przeczuciem. Warto posłużyć się także kalkulatorem (lub arkuszem kalkulacyjnym) i dokonać chłodnych obliczeń.

Na to jednak przyjdzie czas później. Najpierw odpowiedz sobie na pytania:
– Co Cię interesuje?
– Co lubisz robić?
– Jaką przyjemność chętnie przekułbyś w miły obowiązek?

Oto kilka pomysłów na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

GOTOWANIE. Lubisz gotować pyszne obiady lub przygotowywać wypieki będące rajem dla podniebienia Twoich gości? Znajomi uwielbiają, gdy przynosisz z kuchni kolejne przysmaki własnej produkcji, a Ciebie rozpiera wtedy duma i radość? Istnieje mnóstwo sposobów, by na tym zarobić. Najtańszy i stosunkowo najprostszy to catering – zbieranie zamówień od osób prywatnych i firm, a następnie dostarczanie im pyszności na organizowane przez nich imprezy. Droższy będzie lokal gastronomiczny – własny lub franczyzowy. Możliwości jest dużo – od budki z pizzą po cukiernię lub restaurację.

ZAINTERESOWANIA PLASTYCZNE. Uwielbiasz zabawy z farbami lub kredkami? A może bardziej zajmuje Cię kontemplowanie twórczości innych? W każdym przypadku masz wiele możliwości. Galeria sztuki to tylko jedna z nich. Czymś z zupełnie innej beczki będzie finezyjne malarstwo ścienne, umożliwiające ciekawe ozdabianie wnętrz (istnieje nawet sieć franczyzowa, która się tym zajmuje). Czymś podobnym będą naklejki ścienne. Idąc dalej tropem wnętrzarskim, możesz założyć sklep z designerskim wyposażeniem domu. Zupełnie czymś innym będzie natomiast sklep z artykułami dla plastyków. Jeśli masz artystyczną duszę, możesz też pomyśleć np. o kawiarni, w której organizować będziesz wernisaże własne oraz… Twoich wiernych klientów.

FOTOGRAFOWANIE. Z fotografowania również można zrobić sposób na życie. Jeśli dobrze znasz się na wykonywaniu i obróbce zdjęć, możesz rozpocząć przygodę z fotografią ślubną i komunijną. Ale nie musisz poprzestawać na tym. Zainteresuj się także możliwością nawiązania współpracy z czasopismami oraz bankami zdjęć. Możesz także wykonywać fotografię reklamową. Podobnie jak w wypadku obrazów, jako pasjonat fotografii również możesz założyć galerię lub artystyczną kafejkę.

OGRODNICTWO. Lubisz wracać do domu przyjemnie zmęczony i umorusany ziemią? Uwielbiasz kwiaty i prace w ogrodzie? Sąsiedzi zazdroszczą Cię tak dopieszczonej zieleni na Twoim podwórku? Skorzystaj z okazji! Możesz zostać ogrodnikiem, możesz projektować ogrody, możesz także założyć handlowe centrum ogrodnicze – w końcu wiesz, czego potrzebują tacy pasjonaci jak Ci.

MUZYKA. Jeśli grasz, możesz koncertować. To, czy będziesz odwiedzał puby czy domy kultury, to już Twoja decyzja. Możesz też uczyć innych gry na instrumentach. Jeśli Twoją pasją jest taniec, na myśl nasuwa się szkoła tańca. Być może wielu rodziców z okolicy posłałoby swoje zdolne pociechy do takiej, prowadzonej przez Ciebie szkoły. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samemu uczyć lub występować, możesz założyć sklep muzyczny albo zarabiać na organizowaniu koncertów innych.

SPORT. Lubisz nurkować? Możesz uczyć nurkowania innych! Lubisz windsurfing? Żeglarstwo? Jest wiele dziedzin sportu, w których możesz wykazać się swoimi talentami pedagogicznymi. A jeśli tych brak, zawsze możesz poprowadzić sklep ze specjalistycznym sprzętem lub zająć się samą organizacją szkoleń lub imprez, które poprowadzi ktoś inny.

Nie potrzebujesz więcej przykładów. Nawet jeśli interesujesz się czymś innym niż sport, muzyka czy ogrodnictwo, swój sposób na biznes możesz znaleźć podpierając się tymi przykładami:

1) Możesz samodzielnie wykonywać to, co lubisz (tańczyć, śpiewać, łowić ryby, naprawiać komputery).
2) Możesz uczyć innych, jak to robić (szkółki żeglarskie, aktorskie, językowe…).
3) Możesz sprzedawać przedmioty, które zainteresują innych hobbystów (stroje do tańca, akcesoria jeździeckie, oryginalne wyposażenie wnętrz).
4) Możesz organizować imprezy dla hobbystów (np. spływy kajakowe, warsztaty taneczne, koncerty, wernisaże, zjazdy wędkarzy, konkursy modelarskie).

Możliwe, że zarobić można na każdej pasji. Trzeba tylko znaleźć dobry sposób, by bliskie sercu hobby przekuć w pełen pasji biznes.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images

Exit mobile version