Site icon Bizrun.pl

Jak założyć firmę w Niemczech?

Jako mieszkaniec Unii Europejskiej, masz prawo rozpocząć działalność gospodarczą w dowolnym państwie Unii Europejskiej. Ze względu na bliskość, a także na stabilność gospodarczą i prawną, dobrym pomysłem może okazać się rejestracja firmy w Niemczech.

Założenie jednoosobowej firmy u naszych zachodnich sąsiadów wymaga zameldowania w Niemczech. Najprostszym sposobem będzie wynajęcie mieszkania i zarejestrowanie działalności pod adresem domowym. Ważne jednak, aby w umowie najmu istniał wyraźny zapis o tym, że lokal może zostać przeznaczony na cele działalności gospodarczej.

Jak zarejestrować działalność?

Mając meldunek, należy udać się z dowodem osobistym lub paszportem do urzędu Gewerbeamt właściwego ze względu na miejsce zameldowania. To tam dokonamy rejestracji, która niestety nie jest darmowa. Koszt wpisu ustalany jest lokalnie i mieści się w granicach od 15 do 65 euro. Najczęściej rejestracja dokonywana jest „od ręki” (choć może trwać do trzech dni).

Teoretycznie złożenie wniosku w Gewerbeamt wystarcza, by firmę uznać za zarejestrowaną. Urząd sam poinformuje inne urzędy o tym, że rozpocząłeś działalność gospodarczą. Niektóre z nich mogą przesłać na Twój adres odpowiednie formularze z prośbą o ich wypełnienie (lepiej nie odmawiać).

Aby jednak przyspieszyć proces rejestracji, dobrze jest samemu udać się do urzędu skarbowego (Finanzamt) i samemu złożyć wniosek o wydanie numeru identyfikacji podatkowej (formularz można ściągnąć z internetu).

Kolejna ważna kwestia dotyczy polskich robotników. Jeśli polski hydraulik lub malarz chce założyć firmę, musi najpierw zarejestrować się w niemieckiej izbie rzemieślniczej. Wpis jest obowiązkowy, kosztuje ok. 50 euro, a roczna składka wynosi ok. 150 euro.

Kolejnym krokiem powinno być otwarcie firmowego rachunku bankowego w Niemczech.

Prawo i podatki

Zysk w Niemczech będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Poza tym wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać specjalny podatek od działalności gospodarczej (w części można go odliczyć od podatku dochodowego). Dodatkowo do zapłaty jest także podatek solidarnościowy.

WAŻNE! Kwota wolna od podatku wynosi aż 24.500 € – przysługuje ona osobom fizycznym prowadzącym działalność oraz spółkom osobowym.

Warto także rozważyć możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (może być jednoosobowa). W Niemczech istnieje specjalna forma prawna – tzw. 1-Euro-Gmbh, która umożliwia powołanie spółki o osobowości prawnej bez posiadania kapitału zakładowego.

Przed założeniem firmy w Niemczech warto skonsultować się z firmą, która pomaga Polakom w rejestrowaniu działalności gospodarczej zagranicą (w Niemczech jest ich wiele) lub ze specjalistą znającym prawo podatkowe u naszych zachodnich sąsiadów.

Gdy dopełni się wszystkich formalności i działa się całkowicie zgodnie z prawem, prowadzenie firmy w Niemczech może okazać się zarówno łatwiejsze, jak i tańsze niż w Polsce.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version