Site icon Bizrun.pl

Mali i średni przedsiębiorcy pod lupą

Zanim założysz własną firmę, dowiedz się, jak wygląda obecna sytuacja małych i średnich firm. Prezentujemy fragmenty raportu „MŚP pod lupą”. Badanie przeprowadził TNS Pentor na próbie 600 firm.

Nawet 92 procent małych i średnich firm w Polsce jako źródło finansowania swoich inwestycji wybiera obecnie przede wszystkim własne oszczędności, a dopiero potem zewnętrzne środki jak kredyt bankowy czy leasing – wynika z badania „MŚP pod lupą” przeprowadzonego dla Europejskiego Funduszu Leasingowego przez firmę badawczą TNS Pentor.


Według aktualnych danych GUS na koniec 2009 roku działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 1,674 miliona przedsiębiorstw niefinansowych. Oznacza to spadek w porównaniu z 2008 rokiem o 6,4 procent. Podobnie jak w poprzednich latach, firmy z sektora MŚP stanowią zdecydowaną większość – 98,9 procent ogółu. Wśród nich z kolei najliczniejszą grupą są mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 osób), które stanowią 95,9 procent całej populacji. Firmy małe, ale zatrudniające więcej niż 9 osób, to 3 procent ogółu, średnie – 0,9 procent, a duże – 0,2 procent.


O tym, że małe i średnie firmy stanowią największą siłę napędową polskiej gospodarki, świadczą również dane GUS dotyczące zatrudnienia. W małych firmach pracuje 52 procent ogółu zatrudnionych, z czego 40 procent w mikroprzedsiębiorstwach. Z kolei średnie firmy zatrudniają niecałe 19 procent ogółu pracowników. W dużych przedsiębiorstwach pracuje 29 procent zatrudnionych.

W badaniu „MŚP pod lupą” aż 92 procent małych i średnich firm zadeklarowało, że finansowanie ich inwestycji pochodzi obecnie z środków własnych. Na kredyt bankowy wskazało 46 procent przedsiębiorców, a na leasing – 32 procent. Co dziesiąta firma korzysta z funduszy unijnych, tylko nieliczni przedsiębiorcy wskazali na takie źródła jak faktoring czy pożyczki od innych przedsiębiorców.

Największą niechęć do finansowania ze źródeł innych niż środki własne widać zwłaszcza wśród mikroprzedsiębiorców. Aż 92 procent z nich wskazało, że obecnie korzysta ze środków własnych, a tylko 37 procent wspomniało o kredycie. Co piąta firma mikro korzysta w tej chwili z leasingu.

Biorąc pod uwagę podział regionalny firm ze względu na preferowane źródła finansowania, można zauważyć, że w przypadku środków własnych wyróżnia się województwo lubuskie. Na tę formę wskazali wszyscy przedsiębiorcy zapytani w badaniu. Największą liczbę wskazań na kredyty bankowe odnotowano z kolei w województwie podkarpackim, gdzie korzysta z nich obecnie 65 procent ankietowanych firm. W przypadku leasingu wyraźnie wyróżniło się województwo pomorskie. To jedyny region, gdzie liczba wskazań na leasing przekroczyła 40 procent. Z kolei w województwie zachodniopomorskim odnotowano najwyższy odsetek wskazań na finansowanie ze środków unijnych. Opolszczyzna wyróżniła się wysokimi wynikami mówiącymi o faktoringu (13 procent) oraz pożyczkach od innych przedsiębiorców (19 procent).

Prawie 70 procent przedsiębiorców przepytanych w badaniu określa warunki do prowadzenia firmy w Polsce jako trudne bądź bardzo trudne. Narzekają przede wszystkim na zbyt skomplikowane procedury administracyjne, niejasne prawo i zawiły ich zdaniem system podatkowy.

UWAGA! Żaden przedsiębiorca ankietowany w badaniu nie określił warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jako „bardzo łatwe”.

(…) wśród mikroprzedsiębiorców odsetek oceniających sytuację jako bardzo dobrą jest najmniejszy, przy jednoczesnym znaczącym udziale odpowiedzi „źle” i „bardzo źle”, których w przypadku firm mikro jest w sumie aż 24 procent.

Ponad 40 procent małych i średnich firm w Polsce pozytywnie ocenia swoją sytuację ekonomiczną w 2011 roku. W prognozach na przyszłość przedsiębiorcy są jednak dość ostrożni.

Leasing jest uznawany za najłatwiej dostępną formę finansowania zewnętrznego. Zdaniem 77 procent małych i średnich firm można z niego skorzystać „bardzo łatwo” lub „raczej łatwo”. W przypadku kredytów odsetek tego typu odpowiedzi wynosi 49 procent.

Przeczytaj cały raport (PDF)

Wybrał MP
Fot.
Getty Images

Exit mobile version