Site icon Bizrun.pl

Praca biurowa zgodna z BHP

Jeśli chcesz zostać pracodawcą, powinieneś zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Nawet praca biurowa powinna być zorganizowana w zgodzie ze szczegółowymi przepisami.

Może się wydawać, że dla organizmu nie ma nic lepszego niż siedzenie w wygodnym fotelu. To błąd! Dla zdrowia znacznie lepszy jest ruch, używanie różnych partii mięśni, częsta zmiana pozycji. W pracy biurowej to trudne do osiągnięcia. Jeśli do tego nie zostaną spełnione podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), biurowe warunki mogą okazać się bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, na każdego pracownika, który swoje obowiązki wykonuje dłużej niż 4 godziny dziennie, przypadać powinno co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi.

Warto przy okazji zaznaczyć, że kable nie powinny leżeć luźno na podłodze – w najgorszym wypadku mogą być ze sobą związane, w najlepszym – powinny być wpuszczone pod listwy ścienne i podłogowe. Podłoga powinna być równa i zabezpieczona antypoślizgowo (np. wykładziną).

W każdym biurze muszą być okna, przez które w dzień wpadają promienie słoneczne. Gdy słońce świeci mocno, powinna istnieć możliwość ograniczenia wpadania światła (np. przez rolety lub żaluzje). Szczególnie ważne, żeby promienie ostrego słońca nie padały bezpośrednio na stanowiska pracy. Co oczywiste, nie należy także zapominać o odpowiednim oświetleniu stanowisk pracy, niezbędnym przy pochmurnej pogodzie, wczesnym rankiem i w godzinach popołudniowych.

W pomieszczeniach biurowych temperatura nie może spadać poniżej 18°C. Latem pracodawca powinien zapewnić odpowiednią wentylację lub klimatyzację, przy czym nadmuch nie powinien być skierowany bezpośrednio na pracowników.

Pracownik siedzący przy biurku wszystkie podstawowe dokumenty i narzędzia powinien mieć w zasięgu rąk. Pochylanie się nad biurkiem, by sięgnąć po oddalony przedmiot jest dopuszczalne, ale gdy jest to wymóg sporadyczny.

Odpowiednie rozporządzenie szczegółowo reguluje kwestię pracy przy monitorze. Trzymając się ściśle przepisów, niedopuszczalna jest praca przy laptopach czy też – tym bardziej – tabletach, chyba że zastosowane zostaną rozwiązania umożliwiające umieszczenie ekranu pionowo na określonej wysokości (górna granica powinna znajdować się poniżej linii wzroku pracownika) oraz podłączenie oddzielnej klawiatury.

Monitor należy ustawić w odległości 40-75 cm od oczu pracownika. Klawiatura natomiast powinna leżeć bezpośrednio na blacie biurka. Wysuwany blat na klawiaturę nie jest wskazany, ponieważ wymusza niekorzystne dla zdrowia ułożenie nadgarstków.

Odpowiednie wymogi powinno spełniać także krzesło, na którym pracownik siedzi. Wymagane są kółka, regulacja wysokości siedziska, regulacja wysokości oparcia, regulacja pochylenia, a także podłokietniki. Na życzenie pracownika należy mu zapewnić także podnóżek.

Szczegółowe wymagania określają rozporządzenia:
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
– Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach.

Fot. Getty Images

Exit mobile version