Site icon Bizrun.pl

Skąd pieniądze na biznes?

Aby zacząć zarabiać, trzeba najpierw zainwestować. Nie oznacza to jednak, że już na starcie musisz mieć 100% środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mnóstwo firm powstaje dzięki pomocy z zewnątrz.

Pomysłów na dofinansowanie jest wiele. Jeśli więc masz już pomysł na firmę i bardzo chcesz ją założyć, na pewno znajdziesz sposób, by zdobyć potrzebne na nią pieniądze.

Bezzwrotna pożyczka z urzędu pracy

Dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą założyć niewielką, mało skomplikowaną firmę za niewielkie pieniądze.

Otrzymać można ok. 20 tys. zł wsparcia (górna granica wyliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku ubiegłego), choć poszczególne urzędy mogą ustalać własną (niższą) kwotę maksymalną.

Pieniędzy nie trzeba zwracać, jeśli założona firma utrzyma się na rynku przynajmniej 12 miesięcy. Pożyczkę tę można stosunkowo łatwo otrzymać. Przed złożeniem wniosku warto umówić się z doradcą zawodowym w danym urzędzie i omówić z nim pomysł.

Fundusz pożyczkowy

W Polsce działa około 70 funduszy pożyczkowych. Pożyczkę z funduszu trzeba terminowo spłacać, ale jej oprocentowanie jest niższe niż większości kredytów bankowych. Pożyczka udzielana jest przeważnie na okres do 60 miesięcy.

Wydatki pokryte z pożyczonych środków muszą zostać dokładnie rozliczone. Zazwyczaj nie można z nich finansować składek ZUS czy podatków – pożyczka powinna być przeznaczona na cele inwestycyjne (zakup maszyn, materiałów).

Szczegółowe zasady każdy fundusz określa jednak samodzielnie, więc mogą się one od siebie różnić.

Kredyt bankowy

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert bankowych dla firm, które dopiero powstają. Wiąże się to z udziałem niektórych banków w programach unijnych. Dzięki temu banki te mogą proponować kredyty na zasadach podobnych do ofert funduszów pożyczkowych. Można w nich otrzymać od kilku do kilkuset tysięcy złotych wsparcia.

Kredyt trzeba oczywiście spłacić. Dużym ułatwieniem jest to, że przy niskiej sumie kredytu, może on zostać udzielony już na podstawie uproszczonego biznesplanu.

Dotacja unijne

Fundusze unijne często umożliwiają pozyskanie stosunkowo dużych środków. Tak, jak np. w bardzo popularnym Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, gdzie na realizację pomysłów w internecie (tzw. start-upów) można otrzymać wsparcie rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych.

Niestety, dotację w tym programie dostaje się w formie zwrotu kosztów poniesionych na inwestycję, a więc wcześniej trzeba dysponować własnymi (lub pożyczonymi) środkami.

Istnieją także programy, które nie wymagają własnych pieniędzy, ale one skierowane są do wybranych grup – np. do osób w określonym wieku lub zamieszkujących określony obszar.

Inwestor indywidualny

To propozycja dla osób odważnych lub mających biznesowe kontakty. Jeśli jesteś przekonany, że Twój pomysł jest rewolucyjny, spróbuj zainteresować nim osoby, które mają pieniądze i lubią inwestować w nowe przedsięwzięcia.

Możesz także skontaktować się z tzw. aniołami biznesu. Największa ich grupa w Polsce działa przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Fundusz Capital Venture

Jeśli masz pomysł na duży i innowacyjny biznes, który wymaga bardzo poważnych inwestycji, a do tego dysponujesz zespołem współpracowników, którzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny  projektu, rozejrzyj się za funduszem Capital Venture.

Fundusze tego typu chcą realizować wyłącznie najlepsze projekty, nie jest więc łatwo je do siebie przekonać. Jeśli się uda, mogą sfinansować nawet bardzo duży projekt. W zamian oczekiwać będą udziałów w zyskach.

Inkubator przedsiębiorczości

Pomysł dla studentów i „świeżych” absolwentów wyższych uczelni. To właśnie przy szkołach wyższych działają inkubatory przedsiębiorczości. Jeśli zarejestrujesz swoją firmę w ramach inkubatora, formalnie będzie ona jego działem. A sam dział nie musi płacić składek ZUS ani podatków.

W zamian za niewielką opłatę na rzecz inkubatora, młody przedsiębiorca ma do dyspozycji biuro i merytoryczne wsparcie (w tym pomoc prawną). Dzięki inkubatorowi można uczyć się biznesu w bezpiecznych warunkach, tzn. minimalizując koszty i ryzyko porażki.

MP

Exit mobile version