Site icon Bizrun.pl

Sklep internetowy

Polacy z roku na rok coraz więcej zakupów robią przez internet. Być może warto więc założyć własny sklep w sieci? To dobry pomysł, ale sklep musi być albo bardzo oryginalny, albo intensywnie promowany. Tylko wtedy odniesie sukces.

Rosnący rynek to wielka szansa dla kolejnych sklepów internetowych, ale uwaga – konkurencja już teraz jest bardzo silna. Wygląda na to, że obecnie przebić mogą się już tylko ci przedsiębiorcy, którzy mają unikalne pomysły lub dużo pieniędzy na promocję.

Pomysł

Najpierw poszukaj pomysłu. Postaraj się tak skomponować ofertę sklepu, by powstało z tego coś ciekawego.

Np. zamiast zakładać sklep z armaturą łazienkową lub designerskimi dodatkami do łazienek pomyśl o sklepie „Łazienkowy raj”, w którym będzie można kupić absolutnie wszystko, co może się przydać w łazience.

Dystrybucja i logistyka

No dobrze, ale skąd weźmiesz towar? Mając już pomysł, musisz poszukać dostawców. Przejrzyj oferty hurtowni w internecie, odwiedź hurtownie w Twojej okolicy, spróbuj też skontaktować się z wybranymi producentami.

W jaki sposób przetransportujesz towar? Jak dużego lokalu potrzebujesz na magazyn? W wypadku armatury łazienkowej potrzebna będzie duża powierzchnia, ale już akcesoria do telefonów i komputerów wymagają małej przestrzeni. A potem? W jaki sposób towar będzie wysyłany do klientów? Każdy taki aspekt musisz przemyśleć i zaplanować.

Program sklepowy

Dla klienta sklep to strona internetowa, na której może wybierać produkty. Potrzebujesz więc odpowiedniego systemu sprzedażowego. Nas rynku dostępne są aplikacje bezpłatne, abonamentowe i płatne jednorazowo.

Spośród tych ostatnich możesz wybierać sklepy standardowe i budowane od podstaw pod konkretne zamówienie klienta. W związku z tym tylko od Ciebie zależy, jak dużo pieniędzy wydasz na wizualną stronę sklepu.

Zobacz także: Jaki system dla sklepu internetowego?

Chodzi przy tym nie tylko o wygląd, ale i o integrację z porównarkami cenowymi, programem księgowym i o inne funkcje. Również uzupełnianie internetowego magazynu może być łatwiejsze bądź trudniejsze – dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokonanie przemyślanego wyboru.

WAŻNE! Pamiętaj, by na stronie sklepu znalazł się regulamin. Muszą się w nim znaleźć m.in. zgodne z prawem zapisy dotyczące prawa zwrotu towaru zakupionego przez internet.

Organizacja pracy

Nie jest prawdą, że prowadzenie sklepu internetowego jest mniej czasochłonne niż w przypadku sklepu stacjonarnego. Zdarza się, że jest przeciwnie. W tradycyjnym sklepie po prostu podajesz klientowi towar i wbijasz go na kasę. W sklepie internetowym odpowiadasz na maile, telefony, pakujesz towar, dostarczasz paczki na pocztę itd. Jeśli sklep cieszy się popularnością, nie jest to zajęcie dla osób, które chciałyby sobie tylko dorobić. To praca na pełny etat lub… na kilka etatów.

Promocja

Sklep internetowy potrzebuje promocji. Reklama w wyszukiwarkach i dodatkowa sprzedaż prowadzona za pośrednictwem serwisów aukcyjnych – to podstawowe narzędzia, które pozwalają na promowanie sklepu niewielkim kosztem.

Warto stosować okresowe promocje produktów i organizować konkursy – również dzięki temu więcej osób zainteresuje się sklepem. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, a ograniczać je może jedynie stan konta i wyobraźnia właściciela.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version