Site icon Bizrun.pl

Sprzętowy niezbędnik freelancera

Jeśli swoją działalność gospodarczą zamierzasz wykonywać samodzielnie, zarabiać będziesz głównie głową. Nie oznacza to jednak braku jakichkolwiek kosztów. Choć nie jesteś hydraulikiem, Ty także potrzebujesz narzędzi.

Jeśli Twoja działalność ma charakter umysłowy, na pewno potrzebujesz komputera. Zdecydować możesz się zarówno na model stacjonarny, jak i przenośny.

Komputer

Komputer stacjonarny wciąż nie jest złym rozwiązaniem dla osób, które pracują zawsze w jednym miejscu. W dodatku dobry sprzęt niemający właściwości przenośnych będzie zazwyczaj dużo tańszy niż komputer mobilny o podobnych parametrach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do takiego komputera możesz na stałe podłączyć duży monitor o wysokiej rozdzielczości. To szczególnie ważne np. dla grafików.

Jeśli jednak zamierzasz odwiedzać klientów, spotykać się z nimi w różnych miejscach poza biurem, mobilność będzie bardzo ważnym atutem. Jeśli kupujesz laptopa, zwróć uwagę na to, jak szybko otwiera się system operacyjny, jak szybko ładują się poszczególne programy. Nie ma nic przyjemnego w sytuacji, kiedy podczas poważnej rozmowy biznesowej Twój potencjalny klient musi czekać w nieskończoność aż Twój komputer uda się uruchomić.

Ważne także, aby taki sprzęt miał dobrą baterię, która pozwoli na długotrwałą pracę bez zewnętrznego źródła zasilania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup ultrabooka – lekkiego komputera ze sporą mocą obliczeniową, który zazwyczaj bardzo szybko się uruchamia.

Warto przy tym zwrócić uwagę także na estetykę. Jeśli chcesz prezentować swój sprzęt przed klientem, lepiej, aby nie był to stary, zdezelowany, a tym bardziej zaniedbany komputer. Nie musisz mieć urządzenia najnowszej generacji, ale to, które masz, powinno przynajmniej być utrzymywane w czystości.

Dobre wrażenie zrobisz także dzięki tabletowi. Jeśli jednak ma być to Twoje główne narzędzie pracy, jeszcze przed zakupem postaraj się ocenić, czy na pewno będzie to takie rozwiązanie, które pozwoli Ci bez problemu wykonywać wszystkie zawodowe obowiązki. Choć na rynku pojawiają się tablety coraz szybsze i z coraz pojemniejszymi dyskami, to jednak 8-godzinna praca na takim urządzeniu z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu.

Telefon

Drugim niezbędnym urządzeniem dla freelancera jest telefon. Dobrym rozwiązaniem może się okazać oddzielenie telefonu prywatnego od służbowego. Tym drugim nie koniecznie musi być smartfon. Jeśli telefon służbowy będzie używany tylko do przeprowadzania rozmów telefonicznych, dodatkowe funkcje czy internet nie będą jego niezbędnym elementem.

Oddzielny telefon pozwoli natomiast zachować rozgraniczenie między sprawami firmy, a prywatnymi. Innym wyjściem może być zastosowanie dwóch kart w jednym, przystosowanym do takiego rozwiązania telefonie lub przynajmniej przypisanie oddzielnych dzwonków dla rodziny i przyjaciół – tak, byś od razu rozpoznał, kiedy dzwoni ktoś bliski.

Otwarte pozostaje pytanie dotyczące telefonu stacjonarnego. Czy w dzisiejszych czasach jest on potrzebny? Jego znaczenie może być przede wszystkim prestiżowe. Niektórzy klienci mogą uważać za poważniejszą tę firmę, która posługuje się stacjonarnym numerem telefonu. Z tego też jednak można wybrnąć, wykupując lub wynajmując numer stacjonarny i przekierowując go na numer komórkowy. Ostatnio pojawiło się na rynku kilka nowych firm, za których pośrednictwem można prosto i niedrogo stworzyć własną infolinię z przekierowaniem na komórkę. Takie rozwiązanie może być idealne dla freelancera.

Oprogramowanie

Mamy telefon, mamy komputer – ale co z oprogramowaniem? Zasada jest prosta – oszczędzaj na tym, czego będziesz używał rzadko, ale nie tnij kosztów na tym, co będzie dla Ciebie najważniejsze.

Jeśli pracujesz głównie z tekstem lub liczbami, przyda Ci się w miarę nowy pakiet Office. Jeśli dokumentów tekstowych tworzysz niewiele, być może wystarczy Ci bezpłatny Open Office.

Jeśli jesteś grafikiem, pewnie nie powinieneś rezygnować z pełnych wersji programów Corel Draw lub Adobe Photoshop. Jeśli jednak potrzebujesz jedynie obrobić zdjęcia na stronę internetową, być może wystarczający okaże się (znacznie tańszy) Adobe Photoshop Elements lub – w skrajnej sytuacji – nawet bezpłatny program do obróbki zdjęć.

Coraz częściej programy biznesowe są też dostępne w chmurze. Np. chcąc korzystać z systemu do księgowania i fakturowania, nie musisz kupować gotowego programu. Zamiast tego możesz opłacać miesięczny, kwartalny lub roczny abonament za korzystanie z oprogramowania dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej.

Zanim więc wydasz zbyt wiele pieniędzy przeznaczonych na rozkręcanie biznesu, pochyl się nad każdym zakupem i zastanów się, czy właśnie to rozwiązanie będzie najbardziej optymalne w Twojej konkretnej sytuacji. Pamiętaj, że to, co dobre jest dla Iksińskiego, nie musi być właściwe dla Ciebie.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version