Site icon Bizrun.pl

Startuj z głową w chmurze

Pojęcie chmury obliczeniowej (z ang. „cloud computing”) pojawia się ostatnio niemal za każdym razem, gdy mowa o styku biznesu i technologii. Praca w chmurze może być jednak pomysłem dobrym nie tylko dla wielkich firm, ale i dla samodzielnych przedsiębiorców.

Choć o chmurze głośno mówi się od niedawna (a przynamniej od niedawna temat ten jest tak bardzo popularny), nie jest to zjawisko nowe. Dziś często używa się tego pojęcia w kontekście dużych przedsiębiorstw i integracji ich systemów informatycznych na zewnętrznych serwerach.

Tak naprawdę jednak operacji w chmurze dokonuje każdy, kto ma dostęp do internetu. Za każdym razem, kiedy grasz w internetową grę, odbierasz pocztę przez stronę www, a nawet gdy zmieniasz swój status w serwisie społecznościowym, wykonujesz operacje w chmurze, czyli posługujesz się programem, który nie jest zainstalowany na Twoim komputerze, ale „wisi” w internecie, czyli na zewnętrznym serwerze.

Korzystanie z internetowej chmury danych bardzo dobrze sprawdza się w biznesie, pozwala bowiem zmniejszyć koszty działalności. Tak działają np. systemy wystawiania faktur i obsługi księgowej on-line. Jeśli chcesz z nich korzystać, nie musisz kupować żadnego programu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na odpowiedniej stronie internetowej, a następnie wybierzesz odpowiedni dla siebie abonament.

Właśnie – to ważne! Abonament dobierasz zgodnie z potrzebą chwili. W okresie, gdy masz zapotrzebowanie na większą ilość opcji, płacisz więcej, gdy ta potrzeba mija, płacisz mniej. Dostosowanie abonamentu do okresowego zapotrzebowania to duża korzyść w porównaniu z koniecznością jednorazowego zakupu gotowego, ale przeważnie drogiego programu.

Działanie w chmurze to oczywiście nie tylko księgowość. Liczba oprogramowania udostępnianego w ten sposób wciąż rośnie. Dostępne są np. systemy do zarządzania operacjami w firmie (tzw. CRM-y), mobilne systemy sprzedażowe dla handlowców, usługi wirtualnego faksu i wiele innych.

Dzięki nim najczęściej obniżają się koszty działania firmy, co szczególnie ważne jest na starcie. Nawet jednak, jeśli w skali roku abonament nie okaże się niższy niż jednorazowy zakup programu w wersji stacjonarnej, pozwoli Ci rozłożyć koszty na 12 rat. Dla nowej firmy to przeważnie bardzo ważny atut.

A wady? Te oczywiście także można znaleźć. Najgorsza z nich polega na tym, że do pracy zawsze będziesz potrzebował dobrej łączności z szybkim internetem. Codzienna praca na wolnym łączu może być w takim wypadku katorgą.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images

Exit mobile version