Site icon Bizrun.pl

Własna firma bez pieniędzy

Pieniądze bardzo ułatwiają założenie firmy. Ale kapitał to nie tylko środki finansowe – to także wiedza, umiejętności oraz rzeczy, które już masz. Dysponując nimi, możesz rozpocząć własną działalność bez drogich inwestycji.

Jakim kapitałem dysponujesz? Nie pytam o stan Twojego konta. Spisz to, co masz i co potrafisz. Zastanów się, w jaki sposób możesz zacząć na tym zarabiać.

Doświadczenie zawodowe

Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe?
Co dotychczas robiłeś w życiu?
Na czym się znasz?

Odpowiedzi na te lub podobne pytania często wyznaczają kierunek własnego biznesu. Nie oznacza to, że Twoja firma musi robić dokładnie to, czym Ty zajmowałeś się przez ostatnich kilkanaście lat.

Jeśli jednak przez lata nabierałeś doświadczenia, być może jesteś specjalistą w swojej dziedzinie.

Jeśli pracowałeś jako informatyk, pewnie poradziłbyś sobie z wykonywaniem stron internetowych. Jakie jeszcze usługi podobne do tych, które wykonywałeś w pracy, mógłbyś realizować w swojej firmie?

Umiejętności

Szerszą kategorią są umiejętności. Być może prowadzenie szkoleń i spotkań nie było Twoim głównym zadaniem, ale fakt, że szef często właśnie Ciebie wyznaczał do takiej roli, może wskazywać na Twój talent do wystąpień publicznych. Kto wie czy prowadzenie spotkań na zamówienie klientów, a może nawet organizowanie szkoleń nie byłoby czymś dla Ciebie?

A może przez lata rozwijałeś jakieś hobby poza pracą? Może osiągnąłeś biegłość w dziedzinie, na której teraz mógłbyś zarabiać?

Kontakty

Jeśli pracowałeś jako tłumacz i przez lata poznałeś wielu ludzi zadowolonych z Twoich tłumaczeń, być może niektórzy z nich nadal będą chcieli korzystać z Twoich usług także wtedy, gdy będziesz pracował na swoim?

Dobrze mieć kontakty w branży, w której zamierza się działać, można więc podejść do sprawy również od drugiej strony. Przypomnij sobie kogo znasz i zastanów się, jakimi usługami osoby te mogą być zainteresowane. Czy miałbyś im do zaoferowania coś ciekawego?

Majątek

Nie musisz mieć gotówki, ale być może masz coś innego… Jeśli dysponujesz pustym lokalem, możesz go wynajmować. Jeśli masz samochód dostawczy, możesz świadczyć usługi transportowe. Jeśli masz komputer z oprogramowaniem, możesz wykorzystywać go do wykonywania zleceń. Zastanów się, jak to, co masz, może stać się narzędziem do prowadzenia działalności gospodarczej.

Najtańszymi pomysłami na biznes są usługi. Jeśli zdecydujesz się robić to, na czym się znasz i będziesz mógł liczyć na pierwszych klientów, firma pewnie się rozkręci. Jeśli jednak uważasz to za zbyt ryzykowne, zacznij od łączenia własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version