Site icon Bizrun.pl

Własna firma + etat

Jeśli chcesz założyć własną firmę, ale nie jesteś pewien czy z Twojego pomysłu uda Ci się utrzymać, możesz zacząć od łączenia działalności gospodarczej z kontynuacją pracy na etacie.

Nie każdy pomysł na biznes uda Ci się połączyć z etatem. Jeśli jednak zamierzasz realizować indywidualne zlecenia np. jako grafik, webmaster czy tłumacz, lub jeśli chcesz wystartować z niewielkim sklepem internetowym, możesz rozważyć takie rozwiązanie. Zwróć jednak uwagę na wady i zalety łączenia pracy na etacie z prowadzeniem własnej firmy.

ZALETY

Podstawowym argumentem za rozpoczęciem pracy na własny rachunek powinny być zawsze względy finansowe. Rób to, co lubisz, ale rób to po to, żeby zarabiać. Jeśli więc łączysz etat i biznes, Twoim celem będzie dywersyfikacja przychodów – jedno źródło zarobków zamienisz na dwa.

Wiąże się z tym zwiększone bezpieczeństwo. Ryzykujesz znacznie mniej niż wtedy, gdy firma byłaby Twoim jedynym źródłem utrzymania.

Możesz spokojnie rozwijać swój biznes, bez silnej presji na jak najszybsze osiąganie wyników. Dzięki temu zyskujesz bufor czasowy. To, że zyski pojawią się np. z miesięcznym opóźnieniem, nie będzie miało tak olbrzymiego znaczenia, bo przecież i tak utrzymujesz się głównie z pensji.

Dopóki będziesz pracować na etacie, to pracodawca będzie opłacał Twój ZUS. Ty zapłacisz jedynie składkę zdrowotną. Ważnym argumentem za łączeniem własnej firmy z etatem są więc także niższe koszty.

WADY

Praca + własna firma = brak czasu. To podstawowa wada takiego rozwiązania. Do pracy musisz dotrzeć, w pracy spędzasz przeważnie 8 godzin, z pracy musisz wrócić. Do tego potrzebujesz czasu na jedzenie, zakupy, załatwianie innych spraw. Zastanów się, czy znajdziesz jeszcze kilka godzin dziennie na prowadzenie firmy.

Praca, którą wykonywać będziesz właściwie na dwóch etatach, oznaczać może także zmęczenie. Nawet jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz być zbyt zmęczony, by wykonać dane zlecenie na poziomie, jakiego oczekuje wymagający klient.

Taka sytuacja może też bardzo ograniczać Twoją dyspozycyjność. Gdyby nie etat, mógłbyś spotkać się z kontrahentem w ciągu dnia, mógłbyś załatwić wiele firmowych spraw, których nie załatwisz wtedy, gdy pracujesz na etacie. Sprawdź, czy prowadzenie wybranej przez Ciebie działalności jest możliwe w takim trybie.

Gdy z własnej firmy musisz się utrzymać, czujesz presję na osiąganie zysków. Brak tej presji wymieniłem jako zaletę, ale istnieje także druga strona medalu – jest nią mniejsza motywacja.

Jeśli nie musisz zrobić wszystkiego, co w Twojej mocy, by utrzymać się z prowadzenia własnej firmy, pewnie nie zrobisz wszystkiego. Możesz zbyt szybko się wycofać, stracić zapał i zaangażowanie. Czy tak się stanie, zależy już jednak od Twoich osobistych cech i indywidualnej sytuacji.

Decyzję o tym, czy powinieneś łączyć etat z własną firmę, powinieneś podjąć biorąc pod uwagę:

– własne predyspozycje
– specyfikę swojego pomysłu na biznes
– specyfikę swojej pracy zawodowej.

MP

Exit mobile version