Site icon Bizrun.pl

Zostań freelancerem i stwórz definicję

Freelancer nazywany też „wolnym strzelcem” to niezależny fachowiec, który realizuje zadania albo projekty zlecone mu przez przedsiębiorcę, firmę czy prywatną osobę.

Pracuje w takich godzinach, jakie sam sobie ustala, pracuję skąd chce – może mieszkać nawet tysiące kilometrów od swojego zleceniodawcy, bo zazwyczaj powierzone mu zadania realizuje zdalnie i kontaktuje się ze swoim „pracodawcą” drogą mailową.

Najczęściej rozlicza się za efekt. Te same usługi może oferować kilku firmom czy zleceniodawcom równocześnie i równocześnie je dla nich realizować. Rozlicza się ze swoimi klientami za pomocą faktur, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą, albo na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie.

– Jakie elementy należało by dopisać do tej listy? O to chcemy spytać samych freelancerów i wraz z nimi stworzyć definicję na miarę obecnych czasów – czasów kiedy freelancerów jest w Polsce i na całym świecie coraz więcej – proponuje Radosław Kobus, współtwórca portalu Getak.pl.

Według nieoficjalnych badań, w Polsce już co piąty pracownik jest freelancerem. Niektórzy sami decydują się na tę drogę zarobkowania, innych zmusza do tego sytuacja. Wszyscy jednak, aby móc działać i zarabiać, potrzebują stałego dostępu do atrakcyjnych zleceń i poważnych zleceniodawców, którzy potrafią docenić talent i zaangażowanie freelancerów w realizację powierzonych projektów.

Przedsiębiorcy natomiast, szczególnie w niepewnych gospodarczo czasach, poszukują zdolnych i godnych zaufania wykonawców, którym mogą powierzyć realizację ciekawych projektów, ale których nie muszą zatrudniać na umowę o pracę, która wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami.

Getak.pl to platforma, której celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktów między tymi grupami. Nowa definicja słowa „freelancer” stworzona zarówno przez freelancerów jak i przez przedsiębiorców, którzy na co dzień z pomocy pracujących niezależnie wykonawców korzystają, może stać się przyczynkiem do poprawienia się jakości tych kontaktów i zwiększenia ich częstotliwości.

Fot. Getty Images

Exit mobile version