Site icon Bizrun.pl

Wolniej, ale do przodu

96% firm w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa.  Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 proc. wyższy niż średnio w UE. „Może to świadczyć o barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju” – twierdzą autorzy „Raportu o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Centrum im. Adama Smitha przedstawiły raport na konferencji prasowej. Wynika z niego, że trudna sytuacja w gospodarce światowej nie pozostaje bez wpływu na sytuację ekonomiczną w Polsce, w tym na sytuację tutejszych przedsiębiorstw.

Mimo tego wyniki polskiej gospodarki w minionym roku można uznać za umiarkowanie dobre, przynajmniej na tle innych państw UE.

Stopa bezrobocia w trzecim kwartale 2011 wyniosła 11,8%. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło około 5,5 mln osób, o 100 tys. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast średnie wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2011 roku wynosiło 3581,94 PLN.

W 2010 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła 402 tys. Spośród firm aktywnych zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (96%). Struktura polskich firm pod względem wielkości od lat pozostaje w zasadzie bez zmian.

Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 pp. wyższy niż średnio w UE-27. Może to świadczyć o barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju.

W okresie styczeń-wrzesień 2011 r. badane przez GUS przedsiębiorstwa uzyskały korzystniejsze niż rok wcześniej wyniki finansowe. Poprawiły się również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe.

WAŻNE! Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wzrosły o 12%, a koszty tej działalności były wyższe niż przed rokiem o 11,8%.

Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 87,2 mld i był wyższy o 15,6% niż rok wcześniej.

W okresie trzech kwartałów 2011 roku po raz pierwszy od dwóch lat zanotowano wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Wzrosły one o 12% wobec spadku w latach ubiegłych.

Jako daleko niewystarczające, aczkolwiek pozytywne, autorzy raportu uznają nieśmiałe próby upraszczania prawa przez rządzącą koalicję. Ostatnia taka zmiana weszła w życie 1 lipca 2011 r., wprowadzona przepisami ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Ustawa umożliwia m. in. składanie oświadczeń w miejsce dotychczasowego obowiązku przedstawiania zaświadczeń przy podejmowaniu i wykonywaniu działalności gospodarczej. Ponadto likwiduje niektóre zezwolenia i rejestry działalności.

Zmiany są niewielkie – stopniowo jednak wpływają na lepsze  oceny polskiej gospodarki w międzynarodowych rankingach.

Zobacz także: Nowe zasady rejestrowania firmy

Fot. Getty Images

Exit mobile version