Site icon Bizrun.pl

Koniec reglamentacji – lista zawodów uwolnionych

Zgodnie z rządowym projektem, który w kwietniu ma być rozpatrywany przez Sejm, wykonywanie wielu zawodów, które obecnie są reglamentowane, ma stać się łatwiejsze. W niektórych wypadkach całkowicie zostanie zniesiony wymóg posiadania szczególnych uprawnień.

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych zawodów, które mają zostać objęte nowymi regulacjami:

Adwokat oraz radca prawny – do 3 lat skrócone zostaną okresy stosowania prawa wymagane do dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Zlikwidowana ma być część testowa egzaminu adwokackiego. Zniesiony będzie obowiązek powołania zastępców członków komisji egzaminacyjnej.

Komornik – czas trwania aplikacji komorniczej zostanie skrócony z 2 lat do 1, 5 roku, nastąpią zmiany punktacji egzaminu konkursowego, zlikwidowana zostanie część ustna egzaminu komorniczego, a w punktacji części pisemnej wprowadzone zostaną zmiany. Z 5 do 3 lat zostanie skrócony minimalny okres stosowania prawa. Przestanie obowiązywać wymóg badań psychologicznych dla kandydatów.

Syndyk – obniżeniu ulegną opłaty za egzamin. Kandydat nie musi uzyskiwać zaświadczenia z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych; likwidacja obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych.

Pośrednik pracy – zlikwidowane mają być ustawowe licencje i wymagania

Doradca zawodowy – zlikwidowane mają zostać ustawowe licencje i wymagania

Specjalista ds. rozwoju zawodowego – zlikwidowane mają być ustawowe licencje i wymagania

Geodeta – zlikwidowane mają być wymagania dot. egzaminów i praktyki zawodowej. Wymagany będzie wpis do rejestru na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za przestępstwa w określonym zakresie.

Pracownik ochrony fizycznej oraz pracownik zabezpieczenia technicznego – zamiast egzaminu/kursu obowiązywać będzie szkolenie, a zamiast licencji – wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej/zabezpieczenia technicznego. Właściciel firmy ochroniarskiej/zabezpieczenia technicznego będzie zobowiązany wykupić ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone podczas działalności.

Detektyw – aby uzyskać licencję, wystarczy obowiązkowe szkolenie. Utrzymany zostanie wymóg zaświadczenia o niekaralności, badania lekarskiego, psychologicznego i wywiadu policyjnego oraz wpis do rejestru detektywów.

Instruktor sportu – zlikwidowane mają być ustawowe licencje i wymagania. Wystarczy pełnoletność i wykształcenie średnie.

Przewodnik oraz pilot wycieczek – zlikwidowane mają być ustawowe licencje i wymagania, za wyjątkiem niekaralności za przestępstwa związane z wykonywaniem zadań przewodnika lub pilota wycieczek.

Przewodnik górski międzynarodowy – wymagany ma być jedynie certyfikat UIAGM.

Bibliotekarz oraz pracownik dokumentacji i informacji naukowej – pozostaje jedynie wymóg wykształcenia wyższego.

Egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem – wystarczy wykształcenie średnie i 3-letni okres posiadania prawa jazdy oraz wiek min. 23 lata. Nie zmieniają się wymagania dot. niekaralności.

Instruktor nauki jazdy – nie będzie już wymagane wykształcenie średnie, a minimalny okres posiadania prawa jazdy może zostać skrócony do 2 lat. Nadal wymagany będzie kurs kwalifikacyjny oraz zdanie egzaminu. Zasady dot. karalności nie ulegną zmianie.

Taksówkarz – nie będzie już obowiązywał kurs i egzamin z topografii miasta, prawa pracy i przepisów porządkowych. Wymagana będzie niekaralność za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Zarządca nieruchomości – licencja oraz wymóg ukończenia studiów podyplomowych przestaną obowiązywać. Nie będzie też potrzebna praktyka w zarządzaniu nieruchomościami. Aby wpisać się do rejestru, zarządca będzie musiał posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za określone przestępstwa. Zarządca będzie musiał posiadać aktualne ubezpieczenie OC w związku z prowadzoną działalnością.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – nie będzie obowiązywał wymóg wykształcenia, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej. Jedynymi wymogami pozostanie pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określone przestępstwa. Wymagane będzie ubezpieczenie OC przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Zniesienie reglamentacji ma spowodować nie tylko ułatwienie dostępu do niektórych zawodów (uwolnienie rynku pracy), ale także zwiększenie konkurencyjności poprzez ułatwienie rozpoczynania działalności gospodarczej w dziedzinach, które dotychczas były reglamentowane.

Lista 49 „uwolnionych” zawodów ma zostać w przyszłości rozszerzona do 200.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version